„Z pozdrowieniami, Żyrafa”

Autorka: Megumi Iwasa
Ilustrator: Jörg Mühle
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Poziom: BD I

 

Japońska autorka i niemiecki ilustrator stworzyli niezwykle urzekającą książkę o korespondencyjnej przyjaźni i potędze wyobraźni.

Pan Żyrafa, znudzony monotonią życia na afrykańskiej sawannie, wpada na pomysł napisania listu i dostarczenia go za pośrednictwem – cóż, również znudzonego – Pelikana, który właśnie zaczął świadczyć usługi pocztowe, do pierwszego zwierzęcia spotkanego za horyzontem. Tak Żyrafa poznaje Pingwina z Wielorybiego Przylądka, a Pelikan – koleżankę po fachu, listonoszkę Fokę, która dostarcza pocztę drogą morską. Korespondencyjna znajomość szybko rozwija się w przyjaźń i prowadzi do spotkania. Wyjście za horyzont i otwarcie się na nowe znajomości sprawiają, że nudne i samotne życie bohaterów staje się ekscytujące i szczęśliwe.

Z ciepłym, żartobliwym tekstem, w który wplecione zostały odręcznie pisane listy bohaterów, znakomicie współgrają urocze, subtelne ilustracje, tworząc czarującą historię. Autorka w niezwykle ujmujący sposób przedstawia przygodę, jaką jest pisanie i otrzymywanie listów (a nawet ich dostarczanie). Bohaterowie z niecierpliwością wyczekują odpowiedzi, są bardzo przejęci, podekscytowani, z bijącym sercem otwierają koperty, a listy sprawiają im ogromną przyjemność i prawdziwą radość.

Pełna absurdalnego humoru, zabawnych nieporozumień, wspaniała opowieść o przyjaźni. Książka została nagrodzona prestiżową niemiecką nagrodą w dziedzinie literatury dziecięcej (Deutscher Jugendliteraturpreis, 2018), w Japonii zaś jest lekturą szkolną. Doskonale sprawdzi się jako lektura dla początkujących czytelników, jak i nieco starszych. Oprawa twarda, szyta.