Jurka i Wąsik Annie M.G. Schmidt

„Jurka i Wąsik”

Jurka i Wąsik Annie M.G. SchmidtAutorka: Annie M.G. Schmidt
Ilustratorka: Fiep Westendorp
Wydawca: Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom czytelniczy: BD I/II

 

 

Nowy tomik w serii wydawniczej „Mistrzowie Światowej Ilustracji” przynosi polskim czytelnikom przygodę sensacyjną i komiczną.

Z pewnego miasteczka wyruszyć ma specjalny pociąg, z wyjątkowymi podróżnymi. W przedziałach siedzą ważne osobistości. Dwie ministry – transportu i środowiska oraz pewien wąsaty prezydent z dalekiego kraju ze swoją wąsatą i hałaśliwą świtą. Reprezentacyjny przejazd zakłócają… jeże. Jak szczęśliwa była to okoliczność wszyscy przekonają się po kilku godzinach za sprawą tytułowej, nietypowej pary. Jurka rzuca się ratować jeże beztrosko spacerujące pod pociągiem a Wąsik, dumny ze swej funkcji kierownik pociągu rad nierad opóźnia jego odjazd.

Kolejne sceny to komedia omyłek chociaż ich powód, odkrycie iż pod podwoziem składu ukryta jest bomba, przenosi ciężar gatunkowy w stronę tragifarsy, zważywszy na charakterystyczne portrety polityków, ale takie wnioski wysnuje dorosły czytelnik. Właściwy adresat tej historii cieszyć się będzie szybką akcją, zabawnymi perypetiami bohaterów i szczęśliwym finałem.

Tomik ten w oryginale ukazał się trzydzieści lat temu. Jego autorka, Annie M. G. Schmidt znana polskim czytelnikom z cyklu „Jaś i Janeczka” (w poprzednim tłumaczeniu „Julek i Julka”) była między innymi laureatką Nagrody Hansa Christiana Andersena, którą przyjęła z rąk Astrid Lindgren. Współpracowała i przyjaźniła się przez lata z artystką Fiep Westendrop, która została stałą ilustratorką jej twórczości.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, z dość dużą czcionką.