„Sieciaki. Misja: bezpieczny Internet”

Autor: Łukasz Wojtasik
Ilustrator: Maciej Łazowski
Wydawnictwo: Muchomor

Poziom czytelniczy: BD /II

 

 

„Sieciaki” to nie zwykła książka a część projektu edukacyjnego Sieciaki.pl, funkcjonującego od 2005 roku w ramach programu „Dziecko w Sieci” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To zarazem literacki debiut eksperta bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Łukasz Wojtasik prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące problemów, z którymi borykają się coraz młodsi użytkownicy sieci tj. cyberprzemoc, seksting, uzależnienie od Internetu, ochrona prywatności w sieci.

„Sieciaki” to przygodowa formuła ujęta w reguły fantastyki naukowej. Opisuje perypetie czwórki przyjaciół o przezwiskach nawiązujących terminów informatycznych: Ajpi (IP), Netka (net), Spociak (spot) i Kompel (com.pl), z którymi nawiązuje kontakt Sztuczna Inteligencja powstała w Światowym Centrum Bezpieczeństwa. Zgrana paczka przystępuje do walki z Czystym Złem, hakerem który próbuje zawładnąć umysłami dzieci by rozprzestrzeniać trolling, hejterstwo, wyłudzanie danych i kradzieże.

Wartka akcja, nienatrętna dydaktyka (zauważalna, być może tylko dla dorosłego czytelnika) i humor składają się na wciągającą lekturę z pozytywnym przesłaniem, wprowadzającą w reguły bezpieczeństwa w Internecie. Autorem ilustracji do książki jest rysownik komiksów Maciej Łazowski.

Wydanie w twardej oprawie, szyte.
Link do projektu: https://sieciaki.pl/ (na stronie Sieciaki.pl dostępny jest kod rabatowy od Wydawnictwa Muchomor)

Fragment publikacji: https://www.muchomor.pl/pl/p/SIECIAKI.-MISJA-BEZPIECZNY-INTERNET./236