Czyje spodnie? Stina Wirsén

„Czyje spodnie?”, „Kto decyduje?”, „Kto się złości?”

Autorka: Stina Wirsén
Wydawnictwo: Zakamarki

Poziom czytelniczy: BD O

 

Prezentowane tomiki serii „Niewielka książka o wielkich emocjach” to części cyklu autorstwa szwedzkiej pisarki i ilustratorki literatury dziecięcej. W 2008 roku na polskim rynku księgarskim ukazały się „Czyja babcia?” (p. 9/08) i „Kto jest samotny” (p. 9/08). Wydawnictwo Zakamarki wydało kolejne: „Czyje spodnie?”, „Kto się złości?”, „Komu leci krew?” i „Kto decyduje?”.

Każda z książeczek ukazuje rozmaite sytuacje i emocje z jakimi mierzą się dzieci. Są one przedstawione za pomocą krótkich zdań i uproszczonych, zbliżonych stylistyką do dziecięcych rysunków ilustracji, podkreślających istotę przekazu. Pozbawione tradycyjnego morału pozwalają na własne oceny i wnioski na temat ukazanych sytuacji, których scenariusze autorka zaczerpnęła codziennego życia rodzinnego. Cykl został zekranizowany.

Czyje spodnie? Stina Wirsén„Czyje spodnie?” porusza temat nauki samodzielności. Troje przyjaciół chce wyjść na dwór. Jest bardzo zimno, muszą wiec się ubrać. Próbują do skutku. Mylą części garderoby zakładając za duże lub za małe spodnie, buty, czapki. Wreszcie kompletują ubiór. Prawie. O tym, czego zapomnieli założyć przekonają się na własnej skórze, gdy zmarzną…

Kto decyduje? Stina Wirsén„Kto decyduje?” ilustruje odwieczny problem – konflikty małych i dużych o porę spania, posiłki, porę wyjścia z domu… Czasem kończą się kompromisem, czasem któraś ze stron ustępuje. Mimo uproszczonej formy przekazu, książeczka świetnie odwzorowuje gamę uczuć towarzyszących dzieciom w codziennych, domowych sytuacjach, gdy chcą przeforsować własne zdanie. Czasem się to udaje, czasem nie…

Kto się złości? Stina Wirsén„Kto się złości” wreszcie to prosta historyjka konfliktu między Miśką, która buduje wieżę z klocków i chce to robić sama, a Kociem, który ma ochotę dołączyć do zabawy, zakończonego kłótnią i rękoczynami, a potem pogodzeniem się i wspólną zabawą. Podana została z wykorzystaniem prostego, ale trafiającego w sedno tekstu i charakterystycznych ilustracji, które nie „lukrują” bohaterów, a niosą za to potężny ładunek komizmu i prawdy emocjonalnej. Dzięki temu zabawa łączy się tu naturalnie z nauką emocjonalnego abecadła.

Tomiki wydane są w twardej oprawie, szyte.