Małgorzata Barańska-Guz Poranki sercowej mamy

„Poranki sercowej mamy”

Małgorzata Barańska-Guz Poranki sercowej mamyAutorka: Małgorzata Barańska-Guz
Ilustrator: Szymon Banek
Wydawnictwo: Kłębek Uczuć

Poziom czytelniczy: BD O/I

 

 

 

 

Książka przydatna na co dzień i w biblioterapii.

Jej autorką jest psychoterapeutka i literaturoznawczyni, specjalizująca się w psychoterapii poznawczo-behawioralnej. „Poranki sercowej mamy” to treść kierowana do kilkulatków, ale korzyści z jej lektury odnieść mogą i czytający im ją dorośli.

Pełna uroku, prosta opowieść o emocjach, dzieciach pani Sercowej w bezpośredni, bezpretensjonalny sposób definiuje uczucia pozytywne i negatywne. Tym, co wyróżnia ją spośród dostępnej literatury o tej tematyce, kierowanej do dzieci jest klarowny przekaz – akceptacja dla przeżywania wszystkich stanów emocjonalnych, niezależnie od ich intensywności i czasu trwania, bez ocen i gradacji plasującej te miłe, jak radość wyżej niż „nieładną” złość czy „wyśmiewany” wstyd. Wspomniane, stereotypowe pojmowanie uczuć nadal dominuje w naszej kulturze (spotkać się z nim można chociażby w znanym większości tekście piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”).

„Poranki…” zawierają podane klarownie, bez dydaktycznego zadęcia, podstawowe porady dla rodziców, jak towarzyszyć dziecku i wspomagać je w trudnych dla niego momentach, z szacunkiem, bez pospieszania a także… jak nie przeszkadzać i nie odbierać wolności ich przeżywania (np. radości). Ujęte w konwencję fabularną wskazówki wtopione są w czułą, wzruszającą (bez zbędnej egzaltacji) opowieść dla małych i opiekujących się nimi dużych.
Utrzymaną w bliskościowym nurcie wychowania historię zilustrował Szymon Banek, specjalizujący się w projektowaniu graficznym, twórca plakatów.

Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, na kredowym papierze, szyte. Większa czcionka.