„Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mettlestone”

Autorka: Jaclyn Moriarty
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Poziom: BD III

Ceniona australijska pisarka (doktor prawa) zaprasza młodych miłośników fantasy do misternie zaplanowanej podróży po morzach, królestwach i cesarstwach, w trakcie której spotkają elfy, smoki, wodniki, piratów, szeptaczy, zaklinaczy, a także… dużo ciotek.

Pełna magii i przygód historia przedstawiona jest z perspektywy dwunastoletniej Bronte, która opisuje wydarzenia sprzed dwóch lat. Mieszkała wówczas u cioci Isabelle, która z pomocą kamerdynera dbała o jej dobre maniery i troskliwie się nią opiekowała. Swoich rodziców, poszukiwaczy przygód, znała jedynie z fotografii. Pewnego dnia dowiaduje się, że zostali oni zabici przez piratów, a ich ostatnia wola zawiera niezwykle szczegółowe instrukcje dotyczące jej samodzielnej podróży po świecie, w dodatku obszyte czarodziejskim haftem krzyżykowym. Dziewczynka musi dostarczyć swoim dziesięciu ciotkom (siostrom zmarłego taty) drobne podarunki, dokładnie realizując każdy punkt planu, gdyż w przeciwnym razie zostanie zniszczone jej rodzinne miasto.

W trakcie podróży i kilkudniowych wizyt u kolejnych ciotek bohaterka przeżyje mnóstwo przygód, wykaże się odwagą, ratując np. małe dziecko przed utonięciem czy wodnika przed uschnięciem, przeprowadzi własne śledztwo, aby uwolnić z więzienia niesłusznie oskarżoną ciotkę-artystkę, zaprzyjaźni się z kuzynami, kuzynkami i dziećmi ze statku wycieczkowego, odwiedzi też polecane przez rodziców kawiarenki i restauracje. Przede wszystkim jednak pozna historie rodziców, odkryje własne magiczne zdolności i rozwiąże skomplikowane rodzinne tajemnice. Wszystkie wątki zgrabnie zbiegają się w kulminacyjnym punkcie powieści.

Autorka stworzyła niezwykle barwną galerię ciotek o różnych profesjach, dziwnych talentach i ekscentrycznych sposobach bycia – znalazły się tu dwie nieustraszone kapitanki statku, troskliwa opiekunka smoków, przebojowa królowa samotnie wychowująca syna czy cierpiąca na depresję z powodu złamanego serca archiwistka. Wyrazistą postacią jest też główna bohaterka, mistrzyni ciętej riposty i uważna obserwatorka ludzkiej natury, odznaczająca się niezwykłą odwagą, silną wolą, odpowiedzialnością i empatią. Uwagę czytelników przyciągnie również bibliotekarka („szybka jak rakieta i cicha jak rower”, s. 111).

Oryginalna, urzekająca, świetnie napisana i pomysłowo skonstruowana opowieść o rodzinie i przyjaźni, z wielką intrygą w tle. Książka nominowana była do australijskie nagrody literackiej Aurealis Award, otrzymała też tytuł Książki Roku 2018 (Children’s Book Council Notable Book). Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam fanom lekkiej odmiany gatunku (10-14 lat). Poprzednio: „Mam łóżko z racuchów” p. 18/07.

Czytaj baśnie i nie bój się marzyć. [s. 23]

Wszystkie książki mają magiczne właściwości. [s. 90]

Między twardymi okładkami żyją inne światy. [s. 203]