Czarno-białe Ziga Gombac

„Czarno-białe”

Czarno-białe Ziga GombacAutor: Ziga X. Gombac                                Ilustrator: Damijan Stepancic            Wydawnictwo: RM

Poziom: BD I

 

Czerń jest fascynującym, pełnym symboli kolorem. Czerń to gotowa metafora, która tylko czeka na dobrego artystę. Ziga Gombac (I raz na liście) wraz z ilustratorem Damijanem Stepanciciem wykonali znakomitą robotę, dostosowując klasyczną opozycję czerni i bieli do małych czytelników.

Opowiedzieli im piękną historię o sensie tolerancji, przełamywaniu strachu, barier kulturowych i wszelkich ograniczeń. „Czarno-białe” można porównać do przypowieści, która formą kieruje uwagę odbiorcy na właściwe tory. Opowiastka o białej rodzinie mieszkającej w białym mieście, która lęka się wszystkiego co czarne, jest wprost stworzona do wspólnej interpretacji rodzica bądź opiekuna z dzieckiem. Lektura uczy szukania konkretnych problemów w abstrakcyjnej zdawałoby się fabule. Idealne wprowadzenie do rozmowy na temat uprzedzeń. „Czarno-białe” to przykład inteligentnego i nowoczesnego dydaktyzmu.

Oprawa twarda, szyta.