„Psychologia”


Autor: Alan Porter
Wydawnictwo: Adamantan

 

Książka brytyjskiego autora, starszego wykładowcy psychologii na Uniwersytecie Westminster, pasjonata edukacji to popularnonaukowe wprowadzenie do psychologii, ujęte w formę „szybkiego kursu dla każdego”.

W przystępny sposób wyjaśnia, co jest przedmiotem zainteresowania psychologii poznawczej, biologicznej, rozwojowej, społecznej, klinicznej, stosowanej, a także psychologii uczenia się, inteligencji oraz osobowości. Każdemu z tych działów psychologii poświęcony jest osobny rozdział zawierający przegląd najważniejszych postaci, teorii, metod i badań. Wiedza podana jest w atrakcyjny sposób – każdy rozdział rozpoczyna się kolorową mapą myśli, następnie znajdują się krótkie teksty opatrzone ciekawymi ilustracjami, wykresami, diagramami i tabelami, natomiast ważne informacje, definicje i nazwiska, które warto zapamiętać, ujęte są w kolorowe ramki.

Książka przedstawia fascynującą historię psychologii od starożytności do najnowszych badań, przybliża sylwetki słynnych psychologów, zapoznaje z kluczowymi zagadnieniami poszczególnych działów psychologii, jak też z przełomowymi dla ich rozwoju eksperymentami i przypadkami pacjentów. Dowiemy się, czego nauczył się szczur Pliniusz tresowany przez Skinnera, na czym polega metoda „czarnej skrzynki”, jaki oddźwięk społeczny miał stanfordzki eksperyment więzienny (i dla jakich filmów stał się inspiracją), gdzie można wykonać test utajonych skojarzeń, jak zmieniało się w ciągu ostatnich kilkuset lat nasze postrzeganie mózgu i funkcjonowania układu nerwowego. Poznamy też starożytne teorie temperamentu, zasady uczenia się wykazane przez Pawłowa w eksperymentach na psach, postulaty psychologii humanistycznej oraz najbardziej efektywne techniki pozwalające lepiej zrozumieć związek pomiędzy umysłem a mózgiem.

Publikacja zawiera słowniczek, literaturę polecaną, skorowidz oraz ilustracje. Bardzo ciekawe kompendium wiedzy. Polecam licealistom (szczególnie tym, którzy wybierają się na studia psychologiczne) oraz czytelnikom interesującym się psychologią. Oprawa miękka, klejona.

Fragment on-line: https://bit.ly/3jf00J6