Niki Lauda, Naznaczony, MAurice Hamilton

Niki Lauda. Naznaczony

Niki Lauda, Naznaczony, MAurice HamiltonAutor: Maurice Hamilton                                            Wydawnictwo: SQN

 

Pierwsza na naszej liście książka dziennikarza specjalizującego się w sportach motorowych (pisał m.in. dla „Guardiana” i „Observera”) to biografia zmarłego w 2019 roku wybitnego austriackiego kierowcy wyścigowego, trzykrotnego mistrza najbardziej prestiżowej Formuły 1.

Hamilton koncentruje się na karierze sportowej Laudy (lata 70. i 80. XX wieku). Ukazuje czasy jego trymufów, ale też porażek (np. z Alainem Prostem) w sposób wieloaspektowy. Jest miejsce na dynamiczne relacje z najważniejszych wyścigów, ale też pokazywanie żmudnej pracy w czasie testowania samochodu, zakulisowych rozgrywek, rynku transferowego i wielkich postaci (zarówno kierowców, jak i menedżerów oraz właścicieli z Enzo Ferrarim na czele).

Są anegdoty i celne cytaty, a także wspaniałe sportowe historie. Najbardziej dramatyczna z nich to wypadek Laudy na torze Nürburgring, w czasie którego o mały włos nie zginął, co nie przeszkodziło mu po kilkudziesięciu dniach, jeszcze w bandażach, wsiąść do bolidu i otrzeć się o podium na Monzy. Co ważne Hamilton zadbał także o to, by nakreślić frapujący portret psychologiczny swego bohatera.

Oprócz opowieści o latach sportowej kariery znajdą tu czytelnicy opis kariery biznesowej Laudy (był pilotem i pasję z powodzeniem zamienił w prosperujący biznes – dwukrotnie zakładał linie lotnicze, które konkurowały z austriackim narodowym gigantem), trochę informacji na temat życia prywatnego oraz opis roli, którą Lauda po zakończeniu kariery odgrywał w świecie F1 – był między innymi współarchitektem dzisiejszych sukcesów Mercedesa.

Dobrze napisana, solidnie udokumentowana i poprowadzona ze swobodą, którą daje doskonała znajomość tematu narracja dla wszystkich zainteresowanych motosportem. Okładka twarda,, szyta, zawiera bibliografię i wkładkę z kolorowymi zdjęciami.