Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi Stefanie Stahl

„Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi”

Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi Stefanie StahlAutorka: Stefanie Stahl                                              Wydawnictwo: Otwarte

 

Kolejny poradnik psychologiczny pióra Stefanie Stahl, cenionej niemieckiej psychoterapeutki. Poprzednio na liście: „Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku” (p. 20/20). Stahl przyzwyczaiła czytelników do wysokiej jakości merytorycznej publikacji sygnowanych swoim nazwiskiem. Nie inaczej jest tym razem.

Autorka opisuje przypadki osób bojących się bliskości, cierpiących na filofobię. Takie osoby cechuje budowanie nietrwałych, burzliwych relacji. Oczywistym jest fakt, że tkwienie w związku z kimś takim przynosi mnóstwo strat dla kondycji psychicznej przy zerowych korzyściach. Stahl uświadamia, że szanse na zmianę opisywanego delikwenta są nikłe, ale jej poradnik uzbraja w wiedzę, która może realnie zminimalizować ryzyko cierpienia z powodu notorycznych rozstań, przerw w kontakcie, wiecznych i coraz bardziej niezrozumiałych dla jednej ze stron wymówek.

Książka dzieli się na cztery zasadnicze części. Autorka przedstawia różne oblicza lęku przed związkiem, stosuje obrazowe typologie (np. strategia murarza, księżniczki), wskazuje przyczyny lęku, możliwości wyjścia z impasu dla osób borykających się ze strachem przed bliskością oraz wskazówki dla ich partnerów.

Wywód Stahl – oparty również na autentycznych przykładach – może pomóc w zachowaniu kontroli emocjonalnej. Pozycja zawiera bibliografię, w której znalazło się miejsce dla przeboju „Feel” Robbiego Williamsa, oraz indeks haseł. Oprawa miękka, klejona.