„Doktor Esperanto i język nadziei”


Autorka: Mara Rockliff
Ilustratorka: Zosia Dzierżawska
Wydawnictwo: Mamania

 

Amerykańska autorka literatury faktu dla dzieci i młodzieży, laureatka nagrody Cook Prize oraz Orbis Pictus przybliża młodym czytelnikom historię języka esperanto oraz jego twórcy Ludwika Zamenhofa (1859-1917).

W krótkiej opowieści, do której klimatyczne, w stonowanych barwach ilustracje stworzyła Zosia Dzierżawska, koncentruje się głównie na dzieciństwie i młodości Zamenhofa. Poznajemy go jako chłopca mieszkającego w wielokulturowym Białymstoku, który marzy o pokoju, o tym, aby wszyscy ludzie wzajemnie się rozumieli i szanowali. Zaczyna tworzyć nowy język, wymyślając proste słowa. Przez kilka lat z pasją oddaje się temu zajęciu, tworząc pokaźny zbiór notatek ze słówkami. Jego ojciec jednak ma względem niego zupełnie inne plany (chce, aby wyjechał do Moskwy na studia i został lekarzem) i zamyka jego notatki w szafie. Gdy po latach bohater wraca do domu, okazuje się, że szafa jest pusta, a jego papiery zostały spalone. Nie zniechęca się jednak i z zapałem zabiera się do pracy, tworząc podręcznik nowego, uniwersalnego języka, który podpisuje „doktoro Esperanto” („doktor, który ma nadzieję”).

Książka składa się z małych porcji tekstu oraz dużych ilustracji. Więcej informacji na temat esperanto i życia Zamenhofa dociekliwi czytelnicy znajdą na końcu książki. Dowiedzą się na przykład, na jakich stronach internetowych można nauczyć się esperanto, jakim pisarzom spodobał się nowy język, kto obecnie się nim posługuje. Książka zawiera angielskojęzyczną bibliografię.

Udana popularyzacja inspirującej, pracowitej, szlachetnej i pełnej ideałów postaci oraz jej działalności. Oprawa twarda, szyta. Polecam.