Elementarz polskiej kultury Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec

„Elementarz polskiej kultury”

Elementarz polskiej kultury Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata MiśkowiecAutorzy: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec

Ilustratorzy: Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Tin Boy (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski

Wydawnictwo: Wytwórnia

 

 

Album – vademecum wiedzy o osobistościach polskiej kultury i ich dokonaniach po 1918 roku, które mają wpływ na światową sztukę.

Ewa Solarz, Karol Szafraniec i Małgorzata Miśkowiec dokonali wyboru czterdziestu czterech twórczyń i twórców, po czterech reprezentantów z każdej gałęzi kultury, charakteryzując ich najważniejsze dzieła, pokrótce przedstawiając życiorys i dorobek artystyczny. Każdemu „hasłu” towarzyszą graficzne interpretacje sylwetek i dzieł artystów, stworzone przez zespół ilustratorów.

O ile polskie nazwiska obecne w światowym kanonie literatury, teatru i filmu wymienić łatwiej to w takich dziedzinach jak architektura czy rzeźba laik napotkać może trudności. Poza wymienionymi „Elementarz” przedstawia grafików i malarzy, muzyków, fotografów i twórców realizujących się w nowych technologiach i kulturze popularnej.

Tom wydany jest z wyraźną dbałością o staranność edycji a idea publikacji wyraża się również w doborze czcionki. To krój zelek, stworzony w 1974 roku przez Bronisława Zelka, nadal obecny we współczesnej typografii i chętnie stosowany w projektowaniu graficznym na świecie.

Polecam dorosłym czytelnikom i starszej młodzieży tę oryginalną publikację. Wydanie w twardej oprawie, szyte.

Fragment publikacji:https://wytwornia.com/pl/p/Elementarz-polskiej-kultury/112