Jak pachnie deszcz? Simon King Clare Nasir

„Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych”

Jak pachnie deszcz? Simon King Clare NasirAutorzy: Simon King, Clare Nasir                                        Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis

 

Nocne i dzienne Polaków rozmowy o pogodzie nabiorą innego wymiaru po publikacji książki „Jak pachnie deszcz?”. To dzieło popularnonaukowe z prawdziwego zdarzenia autorstwa dwójki meteorologów: Simona Kinga i Clare Nasir.

Obydwoje po raz pierwszy na liście, ale obydwoje wyjątkowo zasłużeni w meteorologicznej służbie. Wystarczy wspomnieć, że King był członkiem specjalnego oddziału prognozującego pogodę w Królewskich Siłach Powietrznych. Nareszcie będziemy mogli w naszych dysputach odnieść się do rzeczowych argumentów.

King i Nasir stworzyli rzetelne kompendium wiedzy o rozmaitych zjawiskach pogodowych. Z lektury dowiemy się wszystkiego co istotne na temat składu pogody, chmur, wiatru etc. Twarde dane łączą się oczywiście z ciekawostkami przykuwającymi dodatkowo uwagę czytelnika, jak choćby ta o „łowcach huraganów”, czyli elitarnym zespole załóg samolotowych w USA, które wlatują bezpośrednio w huragan, aby zdobyć informacje na przykład o sile wiatru i ciśnienia. Cała operacja to skomplikowany proces wymagający koordynacji różnych specjalistów.

Równie skomplikowane jest rozwiązanie tytułowej zagadki, ale i ta sztuka udała się autorom. Bardzo pożyteczna, funkcjonalna nowość w zakresie literatury popularnonaukowej. Sporo tego typu wydawnictw powstaje w literaturze dziecięcej. Czytelnicy dorośli doczekali się wreszcie książki, która raz na zawsze rozwieje wszelkie pogodowe zagwozdki i wątpliwości. Oprawa miękka, klejona.