Szept Lynette Noni

„Szept”

Szept Noni LynetteAutorka: Lynette Noni                                                        Wydawca: Grupa Wydawnicza Foksal

 

„Szept” otwiera cykl powieściowy z bohaterką Jane Doe. Tom pierwszy zapowiada solidną serię prozy łączącej elementy science-fiction z problematyką, która może zainteresować szersze kręgi czytelnicze, tj. tajne eksperymenty rządowe. Główną bohaterkę poznajemy jako kobietę od ponad dwóch lat przebywającą w podziemnym ośrodku rządowym. Przedstawiciele władz próbują wydusić z niej słowo, ale ona milczy. W przeciwieństwie do aparatu mowy jej mózg pracuje na wysokich obrotach.

Z pierwszoosobowej narracji Jane można dowiedzieć się wiele, choć i tak jej skryta umiejętność – będąca zarazem powodem milczenia – zaskoczy nawet najzagorzalszych miłośników gatunku, którzy w prezentowanej powieści wskażą co prawda powtarzające się w tego typu literaturze klisze, charakterystyczne motywy, ale trzeba je raczej sklasyfikować jako zestaw obowiązkowych narzędzi.

Autorka (I raz na liście) dowiodła, że używa ich w naturalny sposób, wprowadzając powiew świeżości w miejscach, gdzie jest to możliwe. W orbicie Jane znajdą się oczywiście dwaj mężczyźni, próbujący przeciągnąć ją na swoją stronę, jednocześnie zapewnić jej warunki, w których w końcu poczuje się bezpiecznie. Czy ich intencje są czyste? Z pewnością wielu sympatyków gatunku będzie wyczekiwać kontynuacji. Oprawa miękka, klejona.