Grażyna Bąkiewicz, Ostatnia sztuczka

„Ostatnia sztuczka”

Grażyna Bąkiewicz, Ostatnia sztuczkaAutorka: Grażyna Bąkiewicz                                Wydawnictwo: Literatura

Poziom czytelniczy: BD II-III

 

Kolejna na naszej liście propozycja nagradzanej pisarki i historyk tworzącej dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych (u nas poprzednio: „Złoty dukat. Opowieści dzieci fabrykanta” na p. 09/20).

Tym razem otrzymujemy klasyczną wakacyjną powieść przygodową w klimacie „Pana Samochodzika”. Główną bohaterką jest 13-letnia Balbina, córka archeologów, z którymi, tak jak zazwyczaj, wyjeżdża na obóz naukowy dla studentów, chociaż sama nie pasjonuje się „kopaniem dołów w ziemi”, ale kręceniem krótkich filmików i umieszczaniem ich w Internecie; jak się okaże ma również żyłkę detektywistyczną.

Tym razem Balbina z rodzicami trafia do małego miasteczka, w którym od lat krąży legenda o dziedzicu, który odkopał kiedyś prasłowiańską świątynię, co sprowadziło na jego głowę klątwę i śmierć.

Legendę, przynajmniej w jakimś stopniu, wydają się potwierdzać znaleziska na polu jednego z lokalnych rolników, gdzie przybywają Balbina, jej rodzice i ich studenci.

Historia wykopalisk, które skończą się wspaniałym znaleziskiem, ale też zamieszkami (bo autochtoni uznają, że naukowcy obudzili klątwę dziedzica) splata się z relacją ze śledztwa, które przeprowadzi Balbina w sprawie ataków na uczestniczkę odbywającego się w miasteczku konkursu dla młodych talentów.

Sprawnie poprowadzona, niebanalna fabuła, ciekawe i bez przesady dawkowane informacje historyczne, sympatyczna główna bohaterka, autentyzm opisu zachowań dzieci oraz uaktualnienie klasycznej już konwencji powieści o wakacyjnej przygodzie o wątki związane z nowymi technologiami i reklamą czynią z „Ostatniej sztuczki” udaną lekturę dla młodych miłośników gatunku.

Okładka twarda, szyta.