„Smakologia”


Autorka i ilustratorka: Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: Papilon

 

Kolejny tom bogato ilustrowanej serii łączącej elementy popularnonaukowe z poradnikowymi, autorstwa graficzki i pisarki Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, tym razem poświęcony jest jedzeniu (poprzednio: „Śmieciogród” p. 19/19).

Książka składa się z trzydziestu siedmiu atrakcyjnych graficznie rozkładówek, zawierających krótkie, pełne ciekawostek teksty, między innymi o ucztach starożytnych Rzymian, historii sztućców i przypraw, wojennym chlebie, bankach żywności, niezdrowych, wysoko przetworzonych i rafinowanych produktach, jak też o składnikach odżywczych, superproduktach, tofu, jogurcie i kiszonkach. Autorka uwrażliwia młodych czytelników na problemy współczesnego świata, takie jak głód, marnowanie jedzenia czy wycinanie tropikalnych lasów deszczowych. Zachęca do zdrowego odżywiania, wybierania produktów sezonowych i lokalnych, sprawdzania składu podanego na opakowaniu oraz zwracania uwagi na symbole i certyfikaty.

W książce znajdziemy również wątki poświęcone ciekawym, inspirującym ludziom, np. Anthony’emu Bourdainowi, amerykańskiemu kucharzowi, podróżnikowi i autorowi słów: „Nie muszę się z tobą zgadzać, żeby cię lubić lub szanować” czy też Carlowi Petriniemu – twórcy ruchu Slow Food.

Pełna smaczków, wartościowa publikacja z proekologicznym przesłaniem. Duży format, twarda, szyta oprawa. Polecam, życząc – za autorką – „OWOCnej lektury!”.

Zakup książki wspiera finansowo Fundację Szkoła na Widelcu, która działa na rzecz edukacji żywieniowo kulinarnej oraz poprawy nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży.