„Szym Pansik ma własne zdanie”


Autorka: Suzanne Lang
Ilustrator: Max Lang
Wydawnictwo: Papilon

Poziom: BD I

Kolejna część humorystycznej serii o przygodach Szym Pansika, stworzonej przez amerykański duet: autorkę książek i programów telewizyjnych dla dzieci oraz ilustratora i reżysera filmów animowanych nominowanego do Oscara. Poprzednio: „Szym Pansik ma zły humor” p. 22/19.

Tym razem tytułowy bohater stawia czoła nowemu wyzwaniu, jakim jest dla niego nauka tańca i udział w imprezie. Zostaje bowiem po raz pierwszy zaproszony na przyjęcie, jak też uświadomiony przez przyjaciół z dżungli, że będą się tam świetnie bawić, czyli tańczyć. Szym Pansik nie podziela jednak entuzjazmu innych: nie dość że nie umie tańczyć, to jeszcze – po „szybkim kursie” tańca – na parkiecie przekonuje się, że nie sprawia mu to przyjemności. Gdy stanowczo odmawia dalszej zabawy i otwarcie mówi wszystkim, że nie lubi tańczyć, ujawnia się grupka zwierząt, które również nie są fanami imprez z tańcami. Wówczas dowiaduje się, że przyjęcie to nie tylko zabawa taneczna, lecz także mnóstwo smakołyków, gier i innych atrakcji.

Autorka koncentruje się na ukazaniu emocji i potrzeb bohaterów – poznajemy perspektywę świetnie się bawiących miłośników tańca, którzy chcą uszczęśliwiać innych na siłę, wycofanych uczestników imprezy, którzy nie przepadają za tańcami, ale nie mają odwagi się do tego przyznać, gdyż nie chcą odstawać od grupy, czy też organizatora przyjęcia, któremu jest przykro, gdy niezadowoleni goście chcą wracać do domu. Historyjkę znakomicie ożywiają wyraziste, pełne ekspresji i poczucia humoru ilustracje.

Książka będzie dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat asertywności, samoakceptacji, presji dopasowywania się do grupy, prawa do własnego zdania i wyrażania swoich potrzeb, ale też szanowania uczuć innych. Oprawa twarda, szyta. Polecam.