Koniec lipca Maria Rostocka

„Koniec lipca”

Koniec lipca Maria RostockaAutorka: Maria Rostocka
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

 

Najnowszy, drugi po prezentowanym na przeglądzie 3/13 pt. „Niedźwiedź, kot i królik”, komiks artystki realizującej się w malarstwie, grafice komputerowej i innych przejawach sztuk plastycznych to pozornie banalna opowieść.

Nieokreślona, mała, prowincjonalna miejscowość, gdzie nic się nie dzieje. Środek lata. Nieco znudzony nastolatek spędzający czas na rowerze, spacerach z psem, rozmowach z rówieśnikami. Letni marazm i monotonię zakłócają członkowie rodziny chłopca. Babcia, niezwykle despotyczna, ledwie tolerująca obecność bohatera, zwracająca się do niego jedynie z wyrzutami np. o zbyt ciche wchodzenie do pokoju, podporządkowana jej matka, mimo okazywanej mu miłości, nigdy nie stająca w jego obronie i cicha, uległa ciotka. Żadna z nich nie poświęca mu prawdziwie uwagi traktując nieomal jak psa, do którego obecności każdy przywykł. Kolejne karty odkrywają prawdę o chłopcu, skazie na honorze wiecznie strutej nestorki.

Klimatyczna, gorzka opowieść z motywem niepełnej rodziny, osamotnienia i dziecka, które zawiedli skupieni na sobie dorośli. Warstwa graficzna komiksu znakomicie współgra z treścią, jednak nie każdy odbiorca, przyzwyczajony do konwencjonalnej ilustracji, doceni jej estetykę.
Tomik zdobył nagrodę na Najlepszy Polski Komiks roku 2020 na 31. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier: Cyber Edition.

Wydanie w miękkiej, lakierowanej oprawie, ze skrzydełkami, klejone.

fragment komiksu: https://www.kultura.com.pl/komiks/362/koniec-lipca.html