Agata Matraś, Emomisie

„Emomisie”

Agata Matraś, EmomisieAutorka: Agata Matraś

Poziom czytelniczy: BD 0

 

Trzecia na naszej liście pozycja z autorskiej serii karotnikowych książeczek edukacyjnych napisanych i opracowanych graficznie przez ilustratorkę Agatę Matraś. Po „Liczyświnkach” (p. 10/20) i „Kolorysiach” (p. 18/20), autorka wprowadza najmłodszych w świat emocji.

Każdej z nich (radość, smutek, strach, zdziwienie, duma, złość, zazdrość, wstyd, niechęć) poświęca autorka dwie rozkładówki z życia uczłowieczonych, tytułowych niedźwiadków.

Pierwszą zajmuje zawsze duża scena z zagadką dotyczącą jednej z postaci i przeżywanej przez nią emocji. Zagadka zadawana jest z użyciem sympatycznej refrenowej frazy zaczynającej się od parafrazy popularnej wyliczanki – np. „Trąf, trąf misio Franek łka i szlocha cały ranek” – a kończącej wracającym na każdej z rozkładówek pytaniem: „Kto z was zgadnie, kto z was wie.” i pytaniem o emocję: „czemu tak zasmucił się?”

Na kolejnych dwóch stronach materiał podzielony został na sześć pasków – tu m.in. zadanie, by wybrać spośród kilku twarzy tę, na której widać omawianą emocję,  proste łamigłówki (np. labirynty) i podpowiedzi, jak się zachowywać w rozmaitych sytuacjach (bez przesadnego dydaktyzmu).

Całość zilustrowana z humorem, szczegółowo (trochę przypomina to popularne „wyszukiwanki”), z precyzją w oddawaniu emocji i połączona sprawnie rymowanym wierszem.

Udana propozycja dla maluchów.