Jan Paul Schutten, Floor Rieder, Kosmos. My i tajemnica nieskończoności

„Kosmos. My i tajemnica nieskończoności”

Jan Paul Schutten, Floor Rieder, Kosmos. My i tajemnica nieskończonościAutor: Jan Paul Schutten                                                Ilustratorka: Floor Rieder                                          Wydawnictwo: Format

 

Druga na naszej liście, a trzecia na polskim rynku książka nagradzanego holenderskiego duetu to ostatnia część ich popularnonaukowej trylogii, na której składają się także: „Ewolucja. Zagadka życia na Ziemi” (16/18) oraz „Ciało. Ty i miliardy twoich mieszkańców” (2019).

W tym tomie głównym tematem jest tytułowy kosmos, ale opisywany zarówno w skali makro, jak i mikro oraz z perspektywy religijnej i filozoficznej.

Całość podzielili autorzy na pięć części. W pierwszej omówiona została historia wszechświata, w drugiej jego budowa (m. in. widzialna i „ciemna” energia i materia) i najważniejsze procesy w nim zachodzące (np. cykl życia gwiazdy), w trzeciej dokonania Alberta Einsteina, w czwartej podstawy fizyki kwantowej, w piątej wreszcie rozmaite koncepcje powstania wszechświata (w tym religijne).

Zarówno ilustracje, jak i tekst to popularyzacja na najwyższym poziomie.

Jan Paul Schutten nie tylko opisuje fakty, ale, również dzięki sporej dawce humoru, licznym świetnie dobranym, analogiom, przystępnym wytłumaczeniom, odniesieniom do popkultury i umiejętnie wprowadzanym pytaniom niepostrzeżenie zachęca do wysiłku umysłowego; co ważne, autor ma świadomość, że nie wszystko będzie zrozumiałe lub interesujące dla odbiorcy i z wyrozumiałością mu o tym przypomina.

Ilustracje – utrzymane w stylu vintage mają te same walory, co tekst, ale dopowiadają sensy i pozwalają lepiej „zwizualizować” sobie niektóre idee.

W książce pojawił się niestety przynajmniej jeden, w dodatku powtórzony, błąd merytoryczny polegający na ukazaniu na ilustracji jądra atomu, które składa się z cząstek o dodatnich i ujemnych ładunkach (w rzeczywistości jądro składa się z dodatnich protonów i neutralnych neutronów), ale zalety całości przeważają nad tą wadą i książka stanowi znakomite wprowadzenie w temat.

Okładka twarda, szyta. Zawiera indeks.

Jan Paul Schutten, Floor Rieder, Kosmos. My i tajemnica nieskończonościJan Paul Schutten, Floor Rieder, Kosmos. My i tajemnica nieskończonościJan Paul Schutten, Floor Rieder, Kosmos. My i tajemnica nieskończoności