Kaye Umansky, Jak odnaleźć czarownicę w tydzień

„Jak odnaleźć czarownicę w tydzień”

Kaye Umansky, Jak odnaleźć czarownicę w tydzieńAutorka: Kaye Umansky                                                              Ilustrator: Ashley King                                                  Wydawnictwo: Wilga

Poziom czytelniczy: BD II-III

 

Kolejna na naszej liście książka nagradzanej angielskiej autorki to pierwsza u nas, a czwarta w cyklu (poprzednio: „Jak założyć magiczny sklepik w tydzień” w 2020 roku) część serii o przygodach młodej czarownicy Elizy Kiszonki z miasteczka Most Mały (jej ojciec prowadzi tam sklepik). Dziewczynka przyjaźni się z mieszkającą w w wieży, w pobliskiej puszczy Magentą Nagłą, potężną czarownicą, a zarazem mentorką Elizy.

W tym tomie Magenta znika i Eliza musi zastąpić ją w wieży, by nie zajął jej ktoś niepowołany. Pech chce, że w okolicy pojawia się właśnie ktoś taki – znany z anglosaskiego folkloru Jack Frost władający rozmaitymi mocami związanymi z zimnem (może np. zamrażać ludzi i zwierzęta).

Frost, wraz z trójką dzieci (żona i szóstka pociech została w domu) ucieka przed magicznym sądem (jest ścigany za sprowadzenie w pewnym miejscu zimy na cały rok) i chce wykorzystać wieżę, by czmychnąć do innego wymiaru.

Oczywiście Eliza wraz z przyjaciółmi (mówiący kruk malkontent, sympatyczny entuzjastyczny psiak, pewna lekko zwariowana miłośniczka zwierząt i listonosz z magicznym koszykiem) będzie musiała stawić czoło Jackowi Frostowi, a że nie dysponuje jeszcze równym mu mocą zaklęciami (na razie potrafi wyczarować burzę w szklance wody, czekoladowe jajka i żaby), będzie miała okazję, by wykazać się zimną krwią i sprytem.

Pełne wdzięku (również w warstwie magicznej) i humoru, pomysłowe fantasy ze staranną indywidualizacją języka poszczególnych bohaterów. Polecam – nie tylko dziewczynkom. Nie trzeba znać poprzednich tomów (na początku jest wprowadzenie).

Okładka miękka, klejona.