„Przeciw naturze”


Autorzy: Dario Bressanini,
Beatrice Mautino
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

 

Książka popularnonaukowa z elementami reportażu napisana przez włoski duet – biotechnolożkę i chemika.

W swej pracy autorzy podejmują budzący kontrowersje temat GMO, analizują dane i badania naukowe, nawyki żywieniowe Włochów, jak też różne aspekty prawne wytwarzania oraz kontroli żywności genetycznie zmodyfikowanej. Biorą pod lupę produkty rolne, żywność ekologiczną, organiczną i modyfikowaną genetycznie, porównują ich skład chemiczny (np. pszenicy starożytnej i nowoczesnej), pokazują, jak na przestrzeni tysiącleci natura modyfikowała genetycznie rośliny, prowadząc do powstania nowych gatunków, oraz jak od zarania dziejów człowiek ingerował w naturę (jednym z pierwszych aktów przeciwko naturze było udomowienie zbóż). W książce znajdziemy historię pochodzenia i rozprzestrzenia się pszenicy (pełną niezwykłych zdarzeń i zwrotów akcji), marchwi (jej przemiany na przestrzeni wieków z fioletowej w pomarańczową), soi, ryżu i jabłek.

Popularyzatorzy nauki przeprowadzają też śledztwo w sprawie demonizacji glutenu i GMO. Tropią pseudonaukowe twierdzenia, marketingowe spekulacje, kontrowersyjne materiały wyemitowane w programach telewizyjnych czy pełne błędów teksty „absolwentów Uniwersytetu Google’a”, odnosząc się do wielu rozpowszechnionych mitów i nieporozumień. Odwiedzają laboratoria, plantacje ryżu i przedsiębiorstwa rolne, rozmawiają z hodowcami, sprzedawcami, rolnikami, naukowcami i autorytetami w świecie włoskiej agronomii. Wyjaśnienia budzących kontrowersje kwestii i odpowiedzi na nurtujące pytania szukają przede wszystkim w badaniach i odkryciach naukowych, ale też w znaleziskach archeologicznych, historii ewolucyjnej roślin, starożytnych podręcznikach gotowania, średniowiecznych przepisach kulinarnych czy w obrazach europejskich malarzy.

Książka jest przystępnie napisana, pełna ciekawych faktów, dowodów naukowych, odniesień do kultury i historii rolnictwa. Zawiera przypisy. Oprawa twarda, szyta. Polecam.