„Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga”


Autor: Rahul Jandial
Wydawnictwo: Feeria Science

 

Znany amerykański neurochirurg i neurobiolog dzieli się z czytelnikami swoją ogromną wiedzą medyczną, naukowymi fascynacjami, bogatym doświadczeniem zawodowym, emocjami wiążącymi się z pracą z ludzkim mózgiem oraz praktycznymi poradami.

Opowiada o swojej drodze od zbuntowanego nastolatka, przez studia medyczne, doktoranckie, specjalizację w neurochirurgii, aż do wykonywania skomplikowanych operacji, kierowania zespołem naukowców w laboratorium w City of Hope i prowadzenia nowatorskich badań dotyczących immunoterapii przeciwnowotworowej.

Barwnie opisuje trzymające w napięciu sceny z sal operacyjnych, usuwanie guzów mózgu, przebieg operacji w stanie przytomności pacjenta czy wszczepianie do mózgu żywych komórek macierzystych. Przedstawia poruszające historie pacjentów, m.in.: bezdomnego byłego producenta telewizyjnego, u którego oponiak zatoki klinowej przyczynił się do wygaszenia emocji i motywacji, kobiety dotkniętej klątwą Ondyny, nastolatka cierpiącego na chorobę moyamoya, pacjenta z raną postrzałową, który w trakcie przewożenia do sali operacyjnej kichnął, powodując wypryśnięcie mózgu z czoła, oraz małej dziewczynki, której z powodu napadów padaczki usunięto połowę mózgu.

Opisane przypadki pacjentów stają się punktem wyjścia do przedstawienia przełomowych badań i najnowszych dokonań neuronauk eksperymentalnych, omówienia zagadnień związanych ze strukturą i funkcjonowaniem mózgu, a także udzielenia praktycznych porad. Tytułowe lekcje życia dotyczą ćwiczenia pamięci, pobudzania kreatywności, głębokiego oddychania, plastyczności mózgu, diety i snu.

Książka jest przejrzyście skonstruowana, składa się z piętnastu rozdziałów, w których pojawiają się wyróżnione sekcje: „neurosprostowanie” (odnoszące się do popnaukowych mitów), „dla neuromaniaków” (ciekawostki i odkrycia naukowymi) oraz „neurotrening” (sprawdzone strategie i praktyczne porady). Zawiera przypisy. Oprawa miękka, klejona.

Ciekawa, pełna pasji lektura. Bardzo polecam.