Christoffer Carlsson, Przepowiednia

„Przepowiednia”

Christoffer Carlsson, PrzepowiedniaAutor: Christoffer Carlsson
Wydawnictwo: Czarna Owca

 

Kolejna na naszej liście książka szwedzkiego pisarza najlepiej znanego z kryminalnej serii o Leo Junkerze (u nas poprzednio: „Cienka niebieska linia” na p. 01/19). „Przepowiednia” to również kryminał, ale całkowicie niezależny od tamtego cyklu.

Intryga została osnuta wokół wydarzeń na prowincji w południowo-zachodniej Szwecji (Märback w Hallandii), a akcja rozciąga się na aż 23 lata (w trzech odsłonach – w 1994, 2004 i 2017 roku). Zaczyna się w 1994 roku, kiedy to w tajemniczym pożarze ginie młoda kobieta. Sekcja zwłok wykazuje, że nie zginęła ona od ognia, ale została zamordowana wcześniej, a głównym podejrzanym jest jej chłopak – syn lokalnego czarnego charakteru, sam sprawiający rozmaite problemy.

Carlsson prowadzi jednocześnie dwa centralne wątki. Pierwszy to udział lokalnego policjanta (Vidar Jörgensson) w tej sprawie – najpierw w skazaniu podejrzanego, a potem próbach rewizji dochodzenia podejmowanego po latach. Drugi z wątków dotyczy ośmioletniego (a później oczywiście starszego) siostrzeńca głównego podejrzanego, który obawia się, że odziedziczył rodzinną skłonność do zła, w czym utwierdza go zachowanie małej społeczności.

Równie ważne co dobrze skrojona i nieźle zakończona intryga kryminalna są wątki psychologiczne (dwie główne postacie – policjant i chłopiec są odpowiednio skomplikowane i wiarygodne) oraz społeczne – zwłaszcza portret małomiasteczkowego ostracyzmu i związana z nim poruszająca opowieść o samotnie dźwigającym potężny ciężar dziecku, a później młodym mężczyźnie.

Mimo, że „Przepowiednia” należy do mrocznej odmiany gatunku, nie pozostawia czytelnika bez nadziei.

Okładka miękka, klejona.