Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy

„Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy”

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemyAutorzy: Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein      Ilustratorka: Daniela Olejnikova              Wydawnictwo: Kropka

 

Świetna publikacja popularnonaukowa dla dzieci od szóstego roku życia, które rozpoczynają – smutną dla większości – przygodę z matematyką w wersji szkolnej. Nauczyciele potrafią skutecznie obrzydzić królową nauk, choć tworzy ona wspaniały uniwersalny język. Mało kto pamięta jednak o pozytywach, gdy przekroczy próg swojej podstawówki.

„Potęga liczb” to dobry, oddający charakter zawartości tytuł. Autorzy zapraszają małych czytelników – ale także ich rodziców i opiekunów – do pasjonującej podróży w głąb matematyki, dzięki czemu mają oni niepowtarzalną okazję do zrozumienia ewolucyjnej drogi, jaką przeszły liczby. Retrospekcja obejmuje pierwsze miary i wagi, prototypowe środki pieniężne, pomiar temperatury, kalendarze, poczucie czasu w różnych strefach. Nie brakuje informacji o pionierach, matematycznych geniuszach czy zmyśle liczbowym zwierząt (sic!).

Cała masa ciekawostek (tj. stała Kaprekara) nie pozwala na nudę, podobnie jak i ilustracje Danieli Olejnikovej – laureatki nagrody Golden Apple wręczanej podczas Biennale ilustracji w Bratysławie. Pozycję wieńczy użyteczny słownik pojęć. Matematyka nie taka straszna jak ją malują? Na to wygląda. Porządne wydanie w twardej, szytej oprawie, na dobrym papierze.