„Stwór”


Autor: Andrzej Maleszka
Seria: Bohaterowie Magicznego Drzewa
Wydawnictwo: Znak emotikon

Poziom: BD II

 

Drugi tom serii pobocznej popularnego, łączącego świat realny z fantastycznym, cyklu „Magiczne Drzewo”, pióra nagradzanego reżysera, scenarzysty oraz autora powieści dla dzieci i młodzieży (t. 1 „Porwanie”, 2016). Każda część serii „Bohaterów Magicznego Drzewa” stanowi samodzielną historię, skupia się na przygodach jednego bohatera znanego z „Magicznego Drzewa”, opatrzona jest też ważnymi informacjami dotyczącymi zarówno bohaterów, jak i magicznych przedmiotów.

Główną rolę w „Stworze” odgrywa Julka, która z powodu przeprowadzki zmienia szkołę. Pierwszy dzień w nowej klasie jest dla niej bardzo trudny, gdyż rówieśnicy jej dokuczają. Zdenerwowana dziewczynka postanawia ich ukarać, wykorzystując do tego magiczny atrament, który spełnia zapisane życzenia. Gdy stygną emocje, zmienia swoją decyzję, jednak w wyniku pechowego zdarzenia z wyczarowanej przez nią, tajemniczej puszki wydostaje się tytułowy stwór i to na nią spada kara, w dodatku – zgodnie z jej nierozważnym życzeniem – potrójna. Najpierw traci ludzki głos i miauczy jak prawdziwy kot, następnie zostaje zmniejszona (do rozmiaru maleńkiego trolla), na końcu zaś staje się niewidziana. Z opresji pomagają jej wyjść przyjaciele: Kajetan, Budyń (pies mówiący ludzkim głosem) oraz nowo poznana Wiktoria.

Książka ukazuje zwariowane perypetie i pełne niebezpieczeństw przygody bohaterki związane z poszczególnymi karami oraz perfidnym planem stwora. Z dynamicznym tekstem świetnie korespondują zaprojektowane przez Maleszkę ilustracje (kolorowe fotografie bohaterów).

Barwna, pełna zwrotów akcji i niesamowitych przygód opowieść o sile przyjaźni, z umiejętnie przemyconym przesłaniem: nie życz drugiemu, co tobie niemiłe. Oprawa twarda, szyta. Polecam.