„Armia o świcie. Wojna w Afryce Północnej, 1942-1943”


Autor: Rick Atkinson
Wydawnictwo: Napoleon V

 

Książka amerykańskiego dziennikarza, czterokrotnego zdobywcy nagrody Pulitzera, w tym za prezentowaną pozycję, to monumentalna historia działań na afrykańskim froncie w latach 1942-1943.

Dzieło w niesamowicie sugestywny sposób oddaje atmosferę wojny, w różnych jej aspektach – od strategicznego planowania w zaciszu generalskich gabinetów, poprzez ich realizację w rzeczywistości, po los pojedynczego żołnierza. Autor kreśli sylwetki wielkich dowódców Eisenhowera, Montgomery`ego, Pattona i ich oponenta „Lisa Pustyni” Rommla, pokazuje tarcie pomiędzy Amerykanami i Brytyjczykami, popełniane przez aliantów liczne błędy, które spowodowały, że kampania afrykańska trwała dłużej niż można było oczekiwać i pochłonęła ponad 70 tysięcy ofiar po stronie sprzymierzonych. Niemiecki feldmarszałek, jego sposób kierowania walkami, organizacja niemieckiej łączności i precyzyjne rozkazy są stawiane w kontrze do niezdecydowanych, często chaotycznych działań Amerykanów i Brytyjczyków. Mimo wielu niedociągnięć i zaniedbań alianci dzięki bohaterstwu żołnierzy wychodzą zwycięsko z kampanii.

Świetnie napisana, pasjonująca, okraszona przejrzystymi mapami, obowiązkowa pozycja dla miłośników historii. Publikacja zawiera obszerną bibliografię, przypisy oraz indeks. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.