„Dom ukrytych cudów”


Autorka: Sharon Gosling
Wydawnictwo: Srebrny Las

Poziom: BD III

 

Młodzieżowa powieść detektywistyczna osadzona w wiktoriańskim Edynburgu, autorstwa nagradzanej brytyjskiej pisarki (poprzednio: „Las” p. 6/19).

Główną bohaterką jest niezwykle empatyczna i odważna nastolatka – Zinni. Odkąd uciekła z sierocińca, mieszka wśród żebraków i przestępców w najgłębszych zakamarkach podziemi Starego Miasta, gdzie zorganizowała sobie kącik osłonięty kotarą. Codziennie walczy o przetrwanie i z troską opiekuje się dwiema porzuconymi na ulicy sierotami, Sadie i Nell, które traktuje jak siostry. Robi wszystko, co w jej mocy, aby je chronić w złowrogim świecie i zapewnić im kawałek chleba. Jednym ze źródeł jej zarobków są zlecenia od młodego studenta medycyny, Arthura Conana Doyle’a, któremu pomaga w odzyskiwaniu skradzionych rzeczy jego znajomych, a także w rozwiązywaniu zagadek.

Gdy do kostnicy zaczynają trafiać zwłoki z odciętymi uszami, zaintrygowany makabryczną tajemnicą student angażuje bystrą dziewczynę w śledztwo. Zabiera ją do swojej zamożnej znajomej, lady Sary, na seans spirytystyczny, mając nadzieję, że dowiedzą się czegoś bezpośrednio od nieboszczyków. Wśród zebranych gości uwagę Zinni przyciąga arogancki przedsiębiorca, Phineas MacDuff, który planuje wielkie otwarcie muzeum – Domu Cudów. Zgromadził w nim przedziwne eksponaty z całego świata, w tym ludzką małpę, która mu właśnie zginęła. Wkrótce bohaterka poznaje w podziemiach kolejną sierotę, Aelfine, dziewczynkę z zespołem Downa, której towarzyszy małpka. Bohaterka za wszelką cenę chce uchronić swoją „nową siostrę” przed życiem w klatce. W tym celu musi zdemaskować bezwzględnego mordercę mamy Aelfine.

Fabuła jest dość złożona, obejmuje losy bohaterek, kilka zagadek kryminalnych, tajemnice ukryte w Domu Cudów, wątek podróżniczy, medyczny i paranormalny oraz mnóstwo intryg. Autorka w fikcyjną fabułę wplata też elementy oparte na faktach historycznych, związanych z dziewiętnastowieczną architekturą Edynburga, początkami kariery literackiej Arthura Conana Doyle’a, postacią pierwszej szkockiej lekarki, Sophią Jex-Blake.

Trzymająca w napięciu, pełna tajemnic i ekscytujących przygód, znakomicie oddająca mroczny klimat podziemi Edynburga, wzruszająca opowieść o sile siostrzanych więzi, jak też piękna pochwała dobroczynności. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.