Stina Wirsén Małe

„Małe”

Stina Wirsén MałeAutorka: Stina Wirsén
Wydawnictwo: Zakamarki

Poziom czytelniczy: BD O

 

Tomik porusza mroczną sferę dzieciństwa, której niestety cześć z dzieci doświadcza w rodzinnym domu. W prosty, bezpretensjonalny sposób Stina Wirsen opisuje przemoc domową – psychiczną i fizyczną.

Dziecku łatwo utożsamić się z bohaterem nazwanym po prostu Małe, wychowywanym przez Jedno i Drugie. Strach, bezradność, smutek opisane są w krótkich, celnych zdaniach i podkreślone sugestywnymi, stylizowanymi na dziecięce rysunkami. Nie pozostawiają wątpliwości, co do znaczenia przekazu i są intuicyjnie łatwe do zrozumienia mimo, że nie ukazują brutalnych scen dosłownie.

Prosta historia zawiera też poradę, co zrobić w sytuacji w jakiej znalazł się bohater, przekonuje że problem nie dotyczy tylko jego i wiele dzieci spotyka podobna sytuacja. W zakończeniu Wirsen słowami przedszkolanki, której zwierzyło się Małe przedstawia prawa dziecka do opieki, miłości i poczucia bezpieczeństwa.

To cenna publikacja. Budzi emocje. Może pełnić funkcje terapeutyczne, być pierwszym poradnikiem psychologicznym w ręku czytelnika i zwrócić uwagę opiekuna towarzyszącego lekturze na problematykę przemocy wobec dzieci.

Na stronie przedtytułowej zamieszczono telefony kontaktowe dla dzieci i dorosłych w zakresie pomocy psychologicznej oraz adres Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze.