Timothy Snyder Amerykańska choroba

„Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności”

Timothy Snyder Amerykańska chorobaAutor: Timothy Snyder
Wydawnictwo: Znak Horyzont

 

 

Książka amerykańskiego historyka, profesora Uniwersytetu Yale, badacza totalitaryzmów i historii Europy Środkowej i Wschodniej, w oryginale ukazała się w 2020 roku.

Impulsem do jej napisania była choroba autora. Efektem prowadzonych podczas hospitalizacji zapisków jest na poły publicystyczna na poły autobiograficzna lektura będąca analizą amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, z gorzkimi wnioskami dotyczącymi kondycji demokracji w USA. Obok krytyki całkowitej komercjalizacji usług medycznych, Timothy Snyder wskazuje na inny, z pozoru nie łączący się z główną tematyką książki powód ułomności jego organizacji – rasizm. W krytycznym momencie, gdy za sprawą znajomej w ostatniej chwili trafił do szpitala to właśnie dyskryminacja rasowa spowodowała, że nikt nie wziął pod uwagę diagnozy eskortującej autora na oddział lekarki.

Timothy Snyder porównuje europejskie (głównie niemieckie i austriackie) i amerykańskie rozwiązania systemu opieki zdrowotnej, wskazując wady i zalety obu. Formułuje również konkretne i poparte rozsądnymi argumentami podsumowanie prezydentury Donalda Trumpa. Tomik ten ma przede wszystkim kształt autobiograficzny, ale z racji ciekawych, celnych spostrzeżeń na temat systemu opieki zdrowotnej, konfliktu interesów na styku medycyny i biznesu oraz polityki będzie intersującą lekturą dla czytelników publicystyki. Tekst napisany przystępnym, zajmującym stylem. Książka zawiera przypisy.
Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, szyte. Staranna edycja.

Ostatnio na przeglądzie prezentowaliśmy książkę autora „Droga do niewolności” p. 7/19.