Rzeczy niepokój. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Hanna Kryńska

„Rzeczy niepokój. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”

Rzeczy niepokój. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Hanna KryńskaAutorka: Hanna Kryńska                                          Wydawnictwo: Instytut Literatury

 

Kolejny podręcznik dla grzecznych dzieci z cyklu wydawanego w ramach Biblioteki Krytyki Literackiej Kwartalnika „Nowy Napis”. Hanna Kryńska – literaturoznawczyni, doktoryzowała się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – przywołuje postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety kultowego.

W tym roku przypada setna rocznica jego urodzin, nic więc dziwnego, że 2021 ogłoszono rokiem Baczyńskiego. Nie jestem hazardzistą, ale prawdopodobieństwo pojawienia się jakiegoś wiersza twórcy „Pokolenia” na tegorocznej maturze wzrasta w tempie błyskawicznym. W związku z tym warto zakupić prezentowaną publikację, aczkolwiek z powodzeniem powinna służyć także kolejnym rocznikom. Krótkie podsumowanie biografii – z uwzględnieniem czynnika demitologizującego – przechodzi w merytoryczny szkic ogólnie traktujący o twórczości Baczyńskiego, po którym następuje analiza i interpretacja kilku wybranych tekstów. Tradycją tej serii wydawniczej jest już antologia charakteryzująca się sporym wyborem wierszy, a dokonała go Hanna Kryńska we własnej osobie.

Oprawa miękka, klejona.