Sophie McKenzie Sweetfreak

„Sweetfreak”

Sophie McKenzie SweetfreakAutorka: Sophie McKenzie
Wydawnictwo: Ya!

Poziom czytelniczy: BD III/IV

 

Nowa książka brytyjskiej autorki literatury młodzieżowej, kierowanej do odbiorców z kręgu young adults to wciągająca powieść z motywem cyberprzemocy.

Piętnastoletnia Carey prowadzi typowe dla jej rówieśniczek życie koncentrujące się wokół szkoły, spotkań z przyjaciółką i hobby. Jest członkinią kółka teatralnego. Obserwuje uczuciowe perypetie Amelii, najbliższej koleżanki, krytycznie oceniając jej zaangażowanie w nieudany i bardzo krótki związek. Stara się jednak zapewnić jej wsparcie, zwłaszcza że od niedawna dziewczynka jest adresatką mobbingujących wiadomości. W sieci rozpowszechniane są kompromitujące gify z jej podobizną. Sprawą tą żyje społeczność klasy i szkoły. Zbulwersowani, ale i zafascynowani kolejnymi wiadomościami rozpowszechnianymi przez komunikator uczniowie śledzą kolejne, żywo je komentują (zbliżona funkcjami do Snapchat, fikcyjna aplikacja) i dzielą się nimi publikując je także w innych mediach społecznościowych. Gdy dziewczynka otrzymuje grafikę z groźbą śmierci oprócz rodziców i władz szkolnych, powiadomiona zostaje także policja. O autorstwo makabrycznego gifa oskarżona zostaje… Carey.

Bohaterka bezskutecznie próbuje udowodnić swoją niewinność. Wszystkie poszlaki wskazują na nią. Śledczy zdają się działać według ściśle założonego schematu, w którym została jej wyznaczona rola prześladowczyni. Wątpi w nią nawet mama. Carey traci przyjaciółkę, rówieśnicy odrzucają ją, traktują wrogo i wymyślają plotki dodatkowo zaogniając sytuację. Rozpaczliwe działania by odkryć, kto stoi na pomówieniem jej o groźby tylko pogarszają sytuację.

Shopie McKenzie stworzyła pełną napięcia i bardzo prawdopodobną fabułę skłaniając czytelnika by razem z protagonistką formułował kolejne hipotezy o tym, kto kryje się za tytułowym nickiem Sweetfreek i zniszczył życie bohaterki. Przekonująco odmalowała realia życia w grupie rówieśniczej, portret psychologiczny nastolatki i jej relacje rodzinne (Carey, jej siostrę i brata wychowuje samotna mama).
Gorzkie zakończenie intrygi nie idealizuje rzeczywistości, żadna z postaci nie jest jednoznacznie białym lub czarnym charakterem. Dynamiczna fabuła, aktualna tematyka i lekko poprowadzona narracja to atuty powieści. Lektura spodoba się zapewne i starszym odbiorcom czytującym literaturę młodzieżową.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone. Książka zawiera dodatek – krótką instrukcję na temat bezpieczeństwa w sieci i tego, jak zachować się gdy stanie się ofiarą cyberprzemocy.