„Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)”


Autorka: Siri Spont (Titti Persson)
Ilustratorka: Jonna Björnstjerna
Wydawnictwo: Widnokrąg

Poziom: BD II

Kolejna książka wydana w ramach projektu „Bliskie-dalekie sąsiedztwo”, prezentującego współczesną literaturę krajów nadbałtyckich, tym razem autorstwa szwedzkiej pisarki, Titti Persson, która pisze też pod pseudonimem (Siri Spont).

„Poradnik Emrego” to humorystyczno-obyczajowa opowieść o życiu codziennym uczniów wielokulturowej szkoły podstawowej w Sztokholmie. Głównym bohaterem i narratorem jest nieśmiały, wycofany Emre, fan Minecrafta i poradników na życiowe tematy, które zresztą sam też pisze w tajemnicy przed innymi. Szczególnie absorbuje go spisywanie wskazówek dotyczących zdobywania przyjaciół, które mają mu pomóc w znalezieniu bratniej duszy. Wzorem do naśladowania jest jego młodszy, niezwykle towarzyski i popularny w szkole, brat Izzet. Jego uwagę przykuwa też nowy uczeń w klasie, Amir, żywiołowy, głośny chłopiec, który mu imponuje swoją odwagą (wbrew zakazom wspiął się na dach szkoły). Okazją do nawiązania przyjacielskich relacji ze zwariowanym kolegą staje się ucieczka kota Emrego, który zostaje odnaleziony w domu Amira. Wspólna gra w Minecrafta staje się początkiem prawdziwej przyjaźni.

Autorka bardzo wiarygodnie ukazuje zarówno relacje, emocje i przeżycia chłopców, którzy są swoimi przeciwieństwami, jak też różne sytuacje ze szkolnej i domowej codzienności (np. poronny pośpiech, kiedy zaspany tata Emrego wyciąga na śniadanie połowę lodówki). Z wyczuciem porusza też problem uprzedzeń, braku akceptacji i zrozumienia. Na przykładzie Amira pokazuje, że chłopiec postrzegany przez rówieśników jako nieznośny i irytujący, a przez nauczycielkę jako uczeń z problemami (który powinien się uczyć w szkole specjalnej), to potrzebujące cierpliwości i wsparcia, wrażliwe dziecko o wielkim sercu, które weszło na dach, bo chciało uratować ptaka, a wszystkie buty z szatni wyniosło na boisko, żeby pomóc płaczącemu zerówkowiczowi znaleźć drugiego buta na wuef.

W książce znajdziemy barwną galerię wyrazistych postaci: uczniów, nauczycieli i rodziców (pojawia się też surowa babcia Amira, która ciągle na niego krzyczy po turecku). Każdy rozdział kończy się poradą bohatera dotyczącą zdobywania przyjaciół. Z pełnym humoru, ale też dziecięcych dramatów tekstem świetnie współgrają zabawne, czarno-białe ilustracje z komiksowymi elementami. Napisana lekkim stylem, znakomicie pokazująca dziecięce światy i emocje opowieść o chłopięcej przyjaźni. Mały format, oprawa twarda, szyta. Polecam. Poprzednio prezentowaliśmy: „Grudniowy gość” p. 23/19.

„Mamy czytać po cichu. Bardzo to lubię, można wtedy wejść w zupełnie nowy świat. Kiedy bohaterem książki jest ktoś pewny siebie, to sam się tak czuję. Mam odwagę zrobić prawie wszystko.” [s. 24]

Na stronie wydawnictwa można obejrzeć krótki film prezentujący książkę: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/poradnik-emrego-o-sztuce-zdobywania-przyjaciol-i-wrogow/