„Przygody z nauką”: „Jajko”, „Papier”


Autorzy: Cécile Jugla i Jack Guichard
Ilustrator: Laurent Simon
Seria: „Przygody z nauką”
Wydawnictwo: HarperKids

Dwie książki z edukacyjnej serii „Przygody z nauką”, tworzonej przez francuskich autorów i popularyzatorów nauki: Cécile Jugla (tekst), Jacka Guicharda (tekst) oraz Laurenta Simona (ilustracje). Każda część cyklu zawiera dziesięć prostych eksperymentów, które przybliżają właściwości jednego przedmiotu codziennego użytku oraz odkrywają podstawowe zasady naukowe.

W pierwszej części autorzy przedstawiają fakty i ciekawostki dotyczące jajka, a także pokazują, co fascynującego można z nim zrobić w kuchni. Młodzi naukowcy poznają budowę jajka i skorupki. Znajdą szczegółową instrukcję gotowania jajek, przygotowania domowego majonezu oraz ubijania białka na pianę. Dowiedzą się, jak sprawdzić wiek jajka, a także co zrobić, aby jajko odbiło się od podłoża. Zbadają też wytrzymałość skorupki, porowatość jajka i zdolność protein do uwięzienia pęcherzyków powietrza.

Książka w bardzo atrakcyjny i zabawny sposób przybliża dzieciom wiedzę. Podzielona jest na jedenaście rozdziałów – każdemu z nich poświęcona jest jedna rozkładówka zawierająca małe porcje tekstu oraz pomysłowe, kolorowe ilustracje łączące realistyczne zdjęcia z humorystycznymi rysunkami i komiksowymi elementami.

Wartościowa, przystępna, rozwijająca ciekawość i kreatywność lektura dla starszych przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Świetna propozycja nauki przez zabawę. Oprawa twarda, szyta. Polecam.

Również ciekawy jest tomik o papierze, który zachęca do pisania tajnych wiadomości, krojenia banana kawałkiem papieru, zrobienia papierowej czapeczki, zbudowania papierowo-książkowej wieży. Zdradza też, jak złączyć dwie książki bez kleju. Znajdziemy tu ciekawe informacje dotyczące budowy i wytrzymałości papieru, zjawiska kapilarnego, tarcia między kartkami oraz recyklingu papieru.