Mistyfikator Joanna Parasiewicz

„Mistyfikator”

Mistyfikator Joanna Parasiewicz Autorka: Joanna Parasiewicz                                  Wydawnictwo: Szara Godzina

 

Joanna Parasiewicz dowiodła, że jest perłą wartą dalszej obserwacji. Autorka interesuje się mocno historią, kulturą żydowską, co przełożyło się na jakość kreacji w świecie przedstawionym. Rzecz rozgrywa się bowiem w latach 1917-1924 we Lwowie i Berlinie. Autorka odmalowała realia historyczne z poszanowaniem wiedzy, klimatem miejsc i czasu, jak również z talentem językowym. Narracja jest iście potoczysta, nie można postawić pod tym względem żadnego zarzutu.

Parasiewicz podobnie poradziła sobie z planem fabularnym, wymyślając historię o potencjale filmowym. Głównym bohaterem uczyniła Wiktora Fogla – odmieńca, albinosa, syna lokalnego wariata porzuconego przezeń oraz przez matkę. Wychowany przez babcię chłopiec od wczesnych lat swojego życia został zmuszony do podejmowania rozmaitych prac zarobkowych. Wydawało się, że bohatera nie czeka świetlana przyszłość, ale pewnego dnia poznał on człowieka, który odkrył w nim oryginalny talent. Wiktor zaczął pracować nad powstrzymaniem procesu starzenia się skóry.

Ta niebywała umiejętność sprawi, że do jego drzwi zapuka liczna i wymagająca klientela, a wraz z nią szansa na nowe znajomości, całkowitą odmianę losu oraz smakowanie magicznego Berlina. Fascynujące i bardzo dobrze napisane dzieje kontrowersyjnego człowieka na równie intrygująco ujętym tle społeczno-historycznym. Wiele wątków, takich jak odmienność, wady wyglądu, deformacje, problemy z tożsamością płciową wypadną świetnie jako ilustracje współczesnych zjawisk i problemów. Oprawa miękka, klejona.