Notatki z terenu Marcin Dymiter

„Notatki z terenu”

Notatki z terenu Marcin DymiterAutor: Marcin Dymiter                                                    Wydawnictwo: Części Proste

 

Marcin Dymiter (I raz na liście) to muzyk, improwizator, tworzy instalacje dźwiękowe i słuchowiska. Jest człowiekiem szalenie wrażliwym na dźwięk, wyczulenie jego słuchu wydaje się nie mieć granic. Ponadto potrafi o tym pisać z pasją, co stanowi wręcz wyborną kompilację talentów. Na „Notatki z terenu” składają się wspomnienia Dymitera z podróży oraz zleceń, wypraw w różne miejsca.

Gdyby zapisane tu ulotne wrażenia mogły trafić do pocztówki z melodyjką, ludzie zapłacili by za nie sporą cenę. Kraków, czeska Praga, Elbląg niech posłużą za przykład. Dymiter tworzy ich mapę dźwiękową, nie interesuje go specjalnie ilość zabytków, ale to, co słyszalne (łącznie z ciszą). Postrzeganie rzeczywistości słuchem pozwala autorowi na pokazanie czytelnikowi alternatywnych form odbioru świata, służy nawiązaniu bardziej zmysłowego kontaktu z otoczeniem i zachwytowi nad życiem.

Genialne fragmenty poświęca autor przewadze kasety MC nad płytą CD. Koneserzy muzyki odtwarzanej z taśmy zapewne uronią łezkę, lecz w refleksji Dymitera jest coś więcej. Kasety dlań to „palimpsest ludzkiej pamięci”, ludzie i czasy minione, ślady. Żywotność taśmy ma coś z przemijania człowieka. Pozycja dla koneserów, wrażliwców, fanów eseistyki i muzyczności. Oprawa miękka, klejona.