Mózg nie służy do myślenia Lisa Feldman Barrett

„Mózg nie służy do myślenia”

Mózg nie służy do myślenia Lisa Feldman BarrettAutorka: Lisa Feldman Barrett                                Wydawnictwo: Feeria Science

 

Gdyby literatura popularnonaukowa była kategorią, za którą przyznaje się medale olimpijskie, prezentowana pozycja miałaby zagwarantowane złoto. Doktor Lisa Feldman Barrett (I raz na liście) znajduje się wśród jednego procenta najczęściej cytowanych naukowców na świecie, specjalizuje się w badaniach nad psychologią i neuronauką.

Większość jej prac po brzegi wypełniają odsyłacze, ale w tym przypadku nie mamy do czynienia z dziełem akademickim, toteż końcowe przypisy co prawda zostały zawarte w publikacji, lecz całość bibliografii autorka zamieściła na stronie internetowej: sevenandhalflessons.com. To naprawdę miły i godny docenienia gest, ponieważ Barrett komunikuje przezeń czytelnikowi, że, przeprowadzając czytelnika przez labirynt wiedzy o ludzkim mózgu, nie narazi go na cierpienie wywołane kontaktem ze zbyt obszernym materiałem.

Jednocześnie przekaz autorki jest absolutnie wystarczający pod względem merytorycznym, aby czytelnik mógł stwierdzić po lekturze, że niczego już w życiu nie pragnie; przynajmniej jeśli chodzi o informacje na temat funkcjonowania mózgu. Aczkolwiek istnieje ewentualność, że wśród odbiorców młodszego pokolenia Barrett zaszczepi bakcyla i narodzi się niejeden przyszły badacz prawideł ludzkich reakcji, pamięci etc. Oprawa miękka, klejona.