„Kuku Król”


Autor: Adam Stower
Wydawnictwo: Dwukropek

Poziom: BD I/II

 

Książka nagradzanego brytyjskiego autora i ilustratora to humorystyczno-przygodowa opowieść, inspirowana jego wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z leśnymi zabawami z bratem oraz z pobytem w szkole z internatem.

Głównym bohaterem jest Benek Tyczka, drobny, spokojny, wycofany chłopiec, który jest jedną z ofiar szkolnego prześladowcy, Mundka Draba, i jego gangu: rosłych bliźniąt, Rózi i Bodzia Klepków, oraz Tomka Śliwki. Mimo że Benek wypracował sobie strategię przetrwania (przemykanie po szkole w „cichochodach” i sprytne ukrywanie się), tuż przed upragnionym końcem roku szkolnego wpada w ręce wrogów. Podczas chwilowego zamieszania z powodu zęba Mundka udaje mu się wymknąć i w dodatku zapaść się pod ziemię. Wpada bowiem do tunelu prowadzącego do tajemniczego lasu, w którym poznaje Kuku Króla, pewną siebie dziewczynkę z brodą i nieustraszoną władczynię z koroną na głowie oraz dzidą w dłoni.

Kuku wraz wombatem Herbertem mieszka w niesamowitym domku na drzewie ze zjeżdżalniami wodnymi, który sama zbudowała. Cały las usiany jest pomysłowymi urządzeniami i pułapkami, które mają chronić jej dzikie królestwo przed intruzami. Wkrótce wymyślone przez dziewczynkę zasadzki bardzo się przydają, gdyż banda szkolnych łobuzów, śledząc Benka, trafia do sekretnego lasu. Po odniesieniu sromotnej porażki Mundek poprzysięga zemstę i wchodzi w układ z szemraną postacią, Tadeuszem Kosiarzem, który jest zawodowym tępicielem. Wspólnie obmyślają nikczemny plan…

Autor w humorystycznej opowieści porusza ważne tematy dotyczące przemocy szkolonej, inności i nieuczciwości władzy (wątek burmistrza). W komicznych scenach i w karykaturalnych sylwetkach dyskredytuje bandę znęcającą się nad słabszymi. Podkreśla wagę opierającej się na wzajemnym zaufaniu przyjaźni. To dzięki odważnej Kuku Benek przezwycięża strach i nabiera pewności siebie. Z dynamiczną i pełną zwrotów akcji historią świetnie współgrają zabawne, ekspresyjne, czarno-białe ilustracje w komiksowym stylu. Oprawa twarda, szyta. Polecam.