„Wszyscy jesteśmy kosmitami”

Autor: Krzysztof Kochański
Ilustratorka: Anna Pawlina
Wydawnictwo: Literatura

Poziom: BD II

 

Książka z nowej serii „100LEM”, powstałej dla uczczenia stulecia urodzin Stanisława Lema, to zbiór znakomitych, zaskakujących opowiadań science fiction pióra Krzysztofa Kochańskiego (poprzednio na liście: „Selfie ze stolemem” p. 13/20).

„Wszyscy jesteśmy kosmitami” składa się z siedmiu opowiadań. Znajdziemy w nich ciekawie ujęte motywy i tematy związane z podróżami międzyplanetarnymi, rzeczywistością wirtualną, sztuczną inteligencją, kontaktem z obcą cywilizacją, podróżami w czasie oraz pokonywaniem uprzedzeń. Bohaterami opowiadań są uczniowie szkół podstawowych, którzy – niezależnie od tego, z jakich pochodzą planet czy czasów – przeżywają podobne emocje, buntują się, są ciekawi świata, mają swoje pomysły, pasje i marzenia, stawiają czoła różnym wyzwaniom.

Poznamy historię młodego miłośnika astronomii, który jako odkrywca zbliżającego się ku planecie statku obcej cywilizacji zostaje wyznaczony przez ministerstwo do nawiązania kontaktu z ocalałym z katastrofy dzieckiem kosmitów. Dowiemy się, jakie dylematy przeżywa rodzina z planety Aldebaran (jej mieszkańcy potrafią przybierać kształty innych istot inteligentnych), która po dziewięciu latach mieszkania na Ziemi w ludzkiej postaci dostaje szansę powrotu do domu. Przeniesiemy się do 2061 roku do mieszkania Adama, w którym jest dość tłoczno i często dochodzi do nieporozumień – każdy członek rodziny, włącznie z psem, ma osobistego asystenta-robota, a w oprogramowaniu nie uwzględniono poczucia humoru i ironii. Ciekawe jest opowiadanie „Tornister”, którego bohater, bijący rekordy w łapaniu jedynek, zmienia swoje nastawienie do szkoły dzięki spotkaniu dziewczynki pochodzącej z 2121 roku. Znajdziemy też opowiadanie apokaliptyczne o chłopcu z Marsa, który w 3000 roku spędza wakacje na Księżycu, skąd udaje mu się odwiedzić planetę swoich przodków, Ziemię. Wprawdzie przetrwały tam tylko karaluchy, ale naukowcy podejmują próby odtworzenia na niej życia.

Autor w bardzo przystępny i interesujący sposób pokazuje młodym czytelnikom świat nauki, prawa fizyki, wynalazki z przyszłości, np. samouczącą się maszynę tłumaczącą z oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji czy zaawansowany technologicznie tornister transformujący się z tornistrami innych uczniów. Ciekawe są też wizje szkolnej nauki.

Pomysłowa, napisana z humorem i optymizmem, wzbogacona kosmicznymi, oryginalnymi ilustracjami książka, która może być świetnym początkiem przygody z literaturą science fiction. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.

Fragment książki: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/wszyscy-jestesmy-kosmitami
Film prezentujący książkę: https://youtu.be/xHkUTRvuboU