Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi

„Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi”

Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledziAutorka: Agata Romaniuk
Ilustratorka: Malwina Hajduk
Wydawca: Wydawnictwo Agora

Poziom czytelniczy: BD II/III

 

 

 

 

Debiut fabularny publicystki współpracującej między innymi z Dużym Formatem, Pismem, Przekrojem i magazynem Non/Fiction. Agata Romaniuk jest też założycielką Grupy Reporterskiej Głośniej i inicjatorką projektu badawczo-reporterskiego Światła Małego Miasta. W 2019 roku opublikowała reportaż pt. „Z miłości. To współczuje. Opowieści z Omanu”, który zaprezentowaliśmy na przeglądzie 11/19.

Najnowsza książka to lektura dla czytelnika dziecięcego. Inspiracją do jej powstania był cykl spotkań online dla dzieci, które jako Pani Wieczorynka autorka organizowała na swoim profilu społecznościowym, wymyślając rozmaite historie na zadane przez nie tematy. Wśród propozycji była też kryminalna historia z kocimi bohaterami, które tak spodobały się słuchaczom że Agata Romaniuk przeniosła je na karty książki. Koty z Szajki noszą imiona prawdziwych pupili internetowego, dobranockowego audytorium. Fabuła powieści umieszczona jest we współczesnym Cieszynie, szczególnie bliskim autorce w dzieciństwie. Szajka składa się z sześciu kotów o różnym autoramencie a przewodzi im Komandos, ambitny, budzący respekt kocur o barwnym życiorysie. Był „specjalsem” i ma kolekcję błyszczących orderów z kapsli. Tęskniąc za dawnymi czasami bezskutecznie usiłuje rozruszać swoją bandę i oderwać leniwe stado od komiksów o myszach, marzeń o szaszłykach z much i ogonach śledzi. Dopiero afera kryminalna jaka dotyka dobrze znany im sklep rybny pobudza je do działania. Ktoś rabuje skrzynki śledzi przygotowane na przyjęcie w ratuszu. Nie bez znaczenia jest też pozbawienie klientów sklepu ulubionego przysmaku, rybnej kanapki. Błyskawiczne śledztwo zleca sam burmistrz. Koty są wsparciem pary śledczych. To barwne, wyróżniające się postacie komisarza Ludwika Psoty i aspirantki Walerki Koczy. Nietypowa grupa dochodzeniowa współdziała wzorowo, wnosząc do sprawy własne metody śledcze.

Zabawna, lekka fabuła, nietuzinkowe, komicznie przejaskrawione postacie tworzą porywającą lekturę. Jeden z kotów, Bronka posługuje się cieszyńską gwarą (tłumaczoną w treści) co dodaje powieści unikalnego, lokalnego kolorytu a komisarz nieustannie, zabawnie przekręca przysłowia. Każdy futrzak z szajki ma jakieś wyróżniające cechy, będące często powodem niepowodzenia kolejnych misji zwiadowczych (np. śpioch przesypia otwarcie sklepu a okrągły brzuch innego uniemożliwia mu prowadzenie dyskretnej obserwacji zza okna).

Świetna lektura familijna. To również dobry wybór na doskonalenie samodzielnej sztuki czytania za sprawą nieskomplikowanych, prostych zdań i dużej, czytelnej czcionki. Oprawa graficzna autorstwa Malwiny Hajduk dodaje opowieści charakteru. Ilustracje znakomicie odwzorowują bohaterów uwypuklając ich najważniejsze cechy. Stonowana kolorystyka i specyficzna kreska wrocławskiej artystki to znak rozpoznawczy cyklu.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, większa czcionka.

Fragment publikacji: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99026-Kocia-Szajka-i-zagadka-znikniecia-sledzi.html?query_id=1