„Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie”

Autor: Bart van Es
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

 

Fascynujący reportaż historyczny z publicystycznym, aktualnym komentarzem społecznym na temat współczesnej Holandii pióra Barta van Esa, holenderskiego historyka literatury wykładowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego (St. Catherine’s College).

Historia dziewięcioletniej Lien, „dziewczynki z wycinanki” to nie tylko ciekawy temat dla biografisty i badacza Holocaustu. To również znaczący wycinek z przeszłości rodziny autora. Przemilczany przez lata. Bart van Es nie bez obaw postanawia naruszyć ten dziwny dla niego stan rzeczy. Jego dziadkowie w czasie drugiej wojny światowej przyjęli na wychowanie żydowską dziewczynkę. Stworzyli mocne, prawdziwie rodzinne więzi, które po latach, po śmierci nestora rodu zostały w zaskakujący dla autora sposób brutalnie przerwane.
Gdy Bart van Es spotyka Lien – Hesseline de Jong, bohaterka jego opowieści ma już ponad osiemdziesiąt lat. Energiczna i konkretna, początkowo traktuje pomysł na książkę z życzliwym dystansem. „Bez rodzin nie mamy historii” podsumowuje. Decyzja Barta van Es odbudowuje utracone więzi.

Niejednoznaczna, pogmatwana, z pozornie szczęśliwym finałem, bo przecież dziewczynka uniknęła śmierci, historia pisana jest z jej perspektywy od lat 40. XX wieku po współczesność. Fragmenty te przeplatane są obszernymi wtrętami dokumentującymi pracę badawczą nad biografią z osobistą refleksją i spostrzeżeniami autora odnoszącymi się do nastrojów społecznych i sytuacji politycznej Holandii okresu okupacji i obecnej.
Styl pisarski Barta van Esa to żywa, zajmująca relacja. Precyzyjna i konkretna. Bliska bohaterce, empatyczna, ale bez sentymentalizmu.

Reportaż uhonorowany został nagrodą główną Costa Books Awards 2018.

Wydanie w miękkiej oprawie, ze skrzydełkami, klejone. Książka zawiera czarno-białe zdjęcia.

Fragment publikacji: https://wuj.pl/ksiazka/dziewczynka-z-wycinanki#oprawa-miekka-ze-skrzydelkami