„Podziemie. Największy zamach w Tokio”

Autor: Haruki Murakami
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

 

Książka japońskiego pisarza i eseisty to reportaż, który na polską publikację czekał aż dwadzieścia cztery lata. Haruki Murakami poświęcił go ofiarom i sprawcom zamachu w Tokijskim metrze. 20 marca 1995 roku członkowie sekty Ōmu rozpylili w wagonach sarin. Zmarło kilkanaście osób, obrażenia odniosły tysiące a kilkaset straciło zdrowie i do dziś boryka się z długotrwałymi objawami zatrucia.

Murakamiego do napisania książki skłonił przypadkowo przeczytany list od czytelniczki pewnego czasopisma, w którym żaliła się na sytuację jej rodziny i trudności zawodowe męża, ofiary zamachu. Kierowała nim refleksja na temat bezimienności poszkodowanych, zepchnięcia ich na dalszy plan, minimalizowania a wręcz ukrywania prawdy o ich cierpieniu, przy jednoczesnej uwadze mediów skierowanej na sprawców. Długotrwałe skutki zatrucia sarinem otoczenie po krótkim czasie zaczynało bagatelizować a pracownicy borykający się z nimi bywali obiektem żartów. Interesował go też stosunek ofiar do zamachowców. Niewielu z rozmówców żywiło nienawiść i żywą chęć zemsty. Każdemu z nich Murakami oddaje pełnię głosu, poprzedzając ich wypowiedzi skondensowanymi metryczkami. Czytelnik otrzymuje więc powieloną, widzianą z wielu perspektyw pracowników metra, podróżnych i obserwatorów relację, w tym i pochodząca od sprawców.

Reportaż odsłania również przerażającą niekompetencję i nieprzygotowanie pracowników metra i opieki zdrowotnej w kwestiach bezpieczeństwa. Sarin podróżował między stacjami, gdy z wagonów wyniesiono podróżnych, którzy stracili przytomność a uszkodzone torebki z których się wydobywał pracownicy wynosili gołymi rękami. Część z osób mimo ewidentnych objawów bardzo złego samopoczucia docierała do pracy, roznosząc sarin na ubraniach i dopiero tam, za pośrednictwem mediów docierała do nich informacja, że powinni udać się do szpitala.
Mocna lektura.

Wydanie w twardej oprawie, szyte.

Fragment publikacji: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/podziemie#fragment