„Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy”


Autorka: Dorota Kassjanowicz
Ilustratorka: Paulina Daniluk
Wydawnictwo: Tekturka

Poziom: BD I

 

Wspólna publikacja Doroty Kassjanowicz, autorki książek dla dzieci i dorosłych, oraz Pauliny Daniluk, ilustratorki i graficzki i malarki, to zabawny, pomysłowy i zaskakujący zbiór rymowanych ogłoszeń oraz zagadek.

Autorki zapraszają dzieci do detektywistycznej zabawy w łączenie nadawców i odbiorców, a także w odszukiwanie powiązanych ze sobą ogłoszeń. Pomogą w tym wyróżnione w wierszykach słowa, a także przykładowe rozwiązania znajdujące się na końcu książki. Można też łączyć ogłoszenia według własnego klucza, tworząc np. absurdalne historyjki.

Autorami ogłoszeń są między innymi: szczoteczka, która szuka miłego dziecka, gąbka, która chce nawiązać współpracę z mydłem i wodą, kolor żółty, który „chętnie pomoże widzieć wszystko w zielonym kolorze”, książka, która szuka „okładki w celach matrymonialnych” (nie podaje telefonu, bo woli „słowo pisane od mówionego”). Dzięki tym niecodziennym, zwariowanym ogłoszeniom można się wymieniać snami, zatrudnić „miłą wodę”, znaleźć chętnego na zabawę w berka i chowanego, kupić od jesiennego liścia sto metrów sześciennych powietrza, jak też złapać intrygującą superokazję. Z pełnymi humoru (często abstrakcyjnego) i lekkości wierszami wspaniale korespondują pełne ekspresji, zabawne ilustracje.

Książka rozwija wyobraźnię, kreatywność i spostrzegawczość. Z pewnością zainspiruje dzieci do wymyślania własnych ogłoszeń i zabawy słowem. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.