„Niedźwiadek szuka przyjaciół”


Autorka: Monika Kamińska
Ilustratorka: Agnieszka Wajda
Wydawnictwo: Dwukropek

Poziom: BD O/I

Duża, kartonowa książka obrazkowa dla małych dzieci, do której tekst napisała Monika Kamińskia, autorka serii o Kuku (poprzednio na liście: „Kuku i Supertata” p. 14/20), a ilustracje stworzyła Agnieszka Wajda.

„Niedźwiadek szuka przyjaciół” to ciepła, urocza opowieść o bezinteresownej przyjaźni, otwartości na innych, akceptacji i poczuciu szczęścia. Tytułowy bohater – wielki, wrażliwy niedźwiedź – czuje się samotny i odrzucony. Wszystkie leśne zwierzęta postrzegają go jako kogoś przerażającego i w popłochu uciekają przed nim. Gdy smutny bohater siedzi na kamieniu i płacze, jego łzy poruszają małego jeża Nunka, który zdobywa się na odwagę, żeby do niego podejść. Podczas rozmowy jeżyk przekonuje się, że wzbudzający strach niedźwiedź jest miły i zabawny. Od tej pory wspólnie spędzają ze sobą czas i zostają najlepszymi przyjaciółmi na świecie. Mając siebie, odkrywają, że do szczęścia tak naprawdę wystarczy jeden prawdziwy przyjaciel. Jak mówi Nunek: „nie wszyscy muszą być twoimi przyjaciółmi i nie wszyscy muszą cię lubić”.

W krótkiej opowieści autorka nie tylko podkreśla wagę przyjaźni, ale też porusza temat uprzedzeń, pokazując, że nie należy oceniać innych po wyglądzie. Perypetie Niedźwiadka, leśny świat i emocje bohaterów wspaniale oddają ciepłe, urzekające ilustracje. Atrakcyjna książka z wartościowym przesłaniem. Całokartonowa, duży format. Polecam.