„Pies Kolumba”


Autor: Piotr Rowicki
Ilustrator: Ignacy Czwartos
Wydawnictwo: Adamada

Poziom: BD II/III

Najnowsza książka historyka oraz autora piszącego zarówno dla dzieci i młodzieży, jak też dorosłych, to powieść przygodowa z wątkami historycznymi i fantastycznymi, adresowana do młodszych nastolatków. Poprzednio na liście: „16.10 do Bergamo” p. 20/17.

Dwunastoletnie bliźniaki, Halszka i Florek, podczas przymusowej wizyty w muzeum historycznym zostają przeniesione w czasie do średniowiecza przez ponurego przewodnika Leona Chwarszczyńskiego, który uważa, że aby „poznać historię, trzeba ją przeżyć. Żeby przeżyć, trzeba do niej wejść. Żeby wejść, trzeba włożyć kapcie…” (s. 14).

Nastolatkowie trafiają prosto w wojenny rozgardiasz tuż przed bitwą pod Grunwaldem. Zanim jednak obejrzą na żywo wielką bitwę, będą musieli przeprowadzić śledztwo w sprawie kradzieży zbroi Zawiszy Czarnego (później uratują jeszcze stado turów i uwolnią z rąk krzyżackich Chwarszczyńskiego). Następną lekcję odbierają w Krakowie w 1417 roku, gdzie jako dziennikarze śledczy zajmują się sprawą pierwszej polskiej studentki – Nawojki podającej się za Jakuba z Gniezna, oskarżonej o naruszenie moralności i obyczajów. Kolejne zaś ich przygody związane są z „wakacyjną” wyprawą synów króla Kazimierza Jagiellończyka, wyborami Jana Olbrachta na króla Polski oraz z tytułowym psem Krzysztofa Kolumba, Cezarem, i skradzionym skarbem.

Podczas tej niezwykłej podróży bohaterowie poznają osobiście historyczne postacie i wydarzenia, a także na własne oczy przekonają się, jak wyglądało życie w średniowieczu, w dodatku z różnych perspektyw: chłopaków stajennych, posługaczy w gospodzie, nadwornego ptasznika królewskiego, uczniów w klasie kronikarza Jana Długosza, kandydata na tron polski (Florian mazowiecki herbu Koperek), więźniów oraz kaprów Jego Królewskiej Mości.

Pełną niebezpiecznych, jak też zabawnych przygód opowieść wzbogacają nawiązujące do średniowiecznych rycin, czarno-białe ilustracje oraz krótkie fragmenty średniowiecznych kronik i poezji. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, z których większość kończy się notatką ukazującą kontekst historyczny.

Wciągająca, napisana żywym językiem i z poczuciem humoru opowieść, znakomicie przybliżająca średniowieczne obyczaje, mentalność i historię. Oprawa twarda, szyta; mały, kwadratowy format. Bardzo polecam.