„Maszyna genów. Wyścig do rozszyfrowania tajemnic rybosomu”

Autor: Venki Ramakrishnan
Wydawnictwo: Copernicus Center Press

 

 

 

 

 

 

Autobiografia naukowa Venki Ramakrishnana, biofizyka, laureata Nagrody Nobla, wraz z Adą Jonath i Thomasem Steitzem w dziedzinie badań nad strukturą i funkcją rybosomów.

To publikacja, którą docenią pasjonaci biochemii i biologii komórkowej. Subiektywna historia rozwoju nauki w dziedzinie badań jednego z najważniejszych, podstawowych mechanizmów istot żywych, niezbędnych w przekazywaniu informacji genetycznych – rybosomów. Venki Ramakrishnan prezentuje sylwetki naukowców, dzięki którym możliwe stało się poznanie struktury i funkcji jakie spełnia ten zestaw białek i kwasów nukleinowych w organizmach. Opisuje własną drogę naukową, znaczenie żmudnych badań laboratoryjnych, ich sens i wpływ na kolejne odkrycia. Przedstawia społeczność międzynarodową badaczy, ich współpracę, ambicje i rywalizację.

Dla laika, szczegółowe wywody autora dotyczące problematyki naukowej nie będą zbyt zrozumiałe. Nie zajmują one jednak całej treści książki a lekki, literacki styl pisarski autora sprawia, że daleko jej do nudnego, naukowego wywodu.

Wydanie w twardej oprawie, szyte. Zwiera bibliografię i czarno-białe zdjęcia.

Fragment publikacji: https://www.ccpress.pl/maszyna-genow-wyscig-do-rozszyfrowania-tajemnic-rybosomu