„Piłsudski. Między Stalinem a Hitlerem”

Autor: Krzysztof Rak
Wydawnictwo: Bellona

 

 

 

 

 

 

Pierwsza prezentowana na przeglądach książka Krzysztofa Raka, historyka i filozofa, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Autor specjalizuje się w tematyce stosunków międzynarodowych, szczególnie polsko-niemieckich i polityce europejskiej. Ostatnio opublikował książkę pt. „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” (wyd. 2019, do nas tytuł nie dotarł). Jest też publicystą.

„Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” to monumentalna monografia opisująca dyplomatyczną grę między Polską, III Rzeszą i ZSRR w latach 1924-1934. Krzysztof Rak szczegółowo odtwarza kolejne ruchy na politycznej szachownicy Europy, te oficjalne i zakulisowe. Tom bogaty jest w cytowane źródła i rozbudowane przypisy. Rzeczowy a jednocześnie przystępny i lekki styl wykładu to zdecydowana obok bezsprzecznej wartości merytorycznej, zaleta tej pracy. Po książkę sięgnąć mogą czytelnicy dysponujący wiedzą historyczną na poziomie szkoły średniej.

Wśród źródeł monografii Krzysztof Rak wymienia między innymi Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Archiwum Polityczne Urzędu Spraw Zagranicznych w Berlinie, Archiwum Instytutu Hoovera, Rosyjskie Państwowe Archiwum Historii Społeczno-Politycznej i w Prezydencką Bibliotekę im. B. N. Jelcyna. We wstępie do pracy odnosi się też w pogłębionym komentarzu do dotychczas opublikowanej literatury przedmiotu. Tom opatrzony jest rozbudowaną bibliografią i filmografią, zawiera czarno-białe zdjęcia i indeks osób.

Wydanie w twardej oprawie, szyte. Na wyklejce ciekawe rozwiązanie graficzne. Na drugiej stronie okładki profil Stalina, na trzeciej Hitlera.