„Reginka szuka domu”

Autorka: Ewa Nowak
Ilustratorka: Anna Łazowska
Wydawnicto: HarperKids

Poziom czytelniczy: BD I

 

 

 

 

Czwarty tomik w serii edukacyjno-ekologicznej wydawnictwa HarperKids „Akademia Mądrego Dziecka. Pomóż mi przetrwać” autorstwa pisarki literatury dla dzieci i młodzieży, Ewy Nowak. Cykl ten został uhonorowany Nagrodą Główną 19. edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Bohaterką tego tomu jest królowa trzmieli o znamiennym imieniu Regina. Ewa Nowak stworzyła ciekawą fabularnie i bogatą w przystępnie podane wiadomości na temat tego gatunku pszczół opowieść. Regina przeżywa rozmaite, także niebezpieczne dla jej życia perypetie. Większość jej kłopotów powodują nieświadomie ludzie. Każda z takich przygód jest pretekstem do krótkich i dobrze wkomponowanych w treść wyjaśnień dotyczących pozytywnej roli trzmieli w ekosystemie. Królowa zakłada gniazdo i kolonię a czytelnik śledzi jej cykl życiowy podany w zajmującej, przygodowej narracji. Cały tekst naszpikowany jest faktami, które zainteresują i dorosłego, towarzyszącego dziecku w lekturze familijnej. Ostatnie strony zajmują ciekawostki na temat trzmieli, duży rysunek poglądowy z opisem części ciała owada oraz krótki sprawdzian wiedzy.

Ilustratorką tomiku jak i całej serii jest ilustratorka i graficzka Anna Łazowska, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Efektem jej pracy są barwne, przyciągające oko i drobiazgowe w odtworzeniu szczegółów fauny i flory obrazy (poza postaciami ludzi).
Świetna lektura popularno-naukowa, uwrażliwiająca na kwestie ekologii. Polecam,
Wydanie w twardej oprawie, szyte, a kredowym papierze. Duża czcionka ułatwi wprawianie się w samodzielnej lekturze.

Cykl składa się z części: „Elwirka na śnieżnej pustyni” (p. 22/20), „Porwanie jeża Eliasza” (p. 22/20), „Miron w pułapce” (p. 10/21) i „Reginka szuka domu” (p. 10/21).

Fragment publikacji: https://egmont.pl/Reginka-szuka-domu.-Akademia-madrego-dziecka.-Pomoz-mi-przetrwac,50824208,p.html