„Znikodem i zagadka lęku”

Autor: Artur Gębka
Ilustratorka: Katarzyna Bukiert
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Elżbieta Zubrzycka

Poziom czytelniczy: BD II

 

 

 

 

Tomik autorstwa psychoterapeuty, Artura Gębki to lektura terapeutyczna, której fabuła napisana została w nurcie Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Autor przygotował ją z myślą o dzieciach w wieku szkolnym, zmagających się z lękiem społecznym, objawiającym się wycofaniem i obawą przed ośmieszeniem i niepowodzeniem w sytuacjach codziennych np. gdy uczeń odpowiada przy tablicy, ma chęć nawiązać z kimś konwersację lub jest zapraszany do jakiejś innej interakcji towarzyskiej. Celowo przejaskrawione, obrazowo opisane postawy jakie przyjmują ludzie przeżywający fobie społeczne przedstawione są w opowiadaniu za pomocą przykładów, omówione bardzo przystępnie, z uwagą nakierowaną nie tylko na odczucia psychiczne, ale i fizyczne. Pozwalają spojrzeć na lęk jako akceptowalne i potrzebne uczucie i wyjaśniają mechanizm jego powstawania i działania.

Bohaterem tomiku jest Znikodem, chłopiec obawiający się ośmieszenia właściwie w każdym momencie. Swobodnie czuje się jedynie w domu, ale powoli nawet jego własny pokój przestaje być dla niego azylem. Sytuacji nie ułatwia ojciec chłopca, bardzo formalistyczny i nie pozwalający sobie na naturalność i okazywanie uczuć. Matka o równie znaczącym imieniu NiewidziAla, zmaga się z tym samym problemem co syn. Inną, dorosłą osobą podporządkowaną lękom jest sąsiadka AjeśLidia, bez ustanku rozprawiająca o wszelkich możliwych, nawet banalnych zagrożeniach, które na nią czyhają. Przełomowe wydarzenie, gdy lęk jakiemu się podda uratuje Znikodemowi życie powoduje, że zaczyna się z nim oswajać i akceptować. Odzyskuje właściwe imię i radość z relacji towarzyskich. Biorą z niego przykład dorośli: Mama z powrotem staje się Alicją, sąsiadka Lidią a tata pozwala sobie na luz i żarty z synem bez obaw o krzywe spojrzenia osób postronnych.

Książka zawiera część kierowaną do rodziców i opiekunów z ćwiczeniami i wskazówkami pozwalającymi zrozumieć także ich własne postawy lękowe, przydatne w rozmowie z dziećmi na temat ich fobii społecznych i tego, jak sobie z nimi radzić.
Lektura familijna i dobra podstawa dla warsztatów terapeutycznych.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze. Duża czcionka.