„A gdyby tak ze świata zniknęły koty?”


Autor: Genki Kawamura
Seria z Żurawiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Udany debiut literacki japońskiego pisarza i producenta filmowego, który został przetłumaczony na czternaście języków, a na jego podstawie powstał film pod tym samym tytułem.

Opowiada historię trzydziestoletniego, samotnego, wiodącego zwyczajne życie listonosza, który dowiaduje się, że ma nowotwór mózgu i niedługo umrze. Gdy załamany stoi u progu śmierci, nawiedza go diabeł w krzykliwej, hawajskiej koszuli, oferując mu swój autorski program przedłużania życia, oparty na zasadzie: „Żeby coś zyskać, trzeba coś stracić”. Bohater zawiera pakt z diabłem – za każdą usuniętą ze świata rzecz ma dostać dodatkowy dzień życia. Zanim dana rzecz na zawsze zniknie, ma prawo ostatni raz z niej skorzystać. W pierwszej kolejności beztroski diabeł ogłasza zlikwidowanie telefonów…

Bohater, który jest też narratorem tej opowieści, za każdym razem próbuje sobie wyobrazić, co by było, gdyby ze świata zniknęła zaproponowana przez diabła rzecz, a następnie podejmuje własną decyzję. Początkowo diabelską ofertę uważa za swoją ostatnią deskę ratunku, wkrótce jednak zaczynają go dręczyć wyrzuty sumienia, zastanawia się, czy warto żyć, zabierając innym to, co dla nich ważne.

Fabuła ukazuje wydarzenia z siedmiu ostatnich dni życia bohatera, które przeplatają się z jego wspomnieniami, przemyśleniami i rozważaniami. Narrator przygląda się swojemu życiu, które przypomina – jak mówi – „w zbliżeniu dramat, z daleka – komedię”. Zastanawia się, co jest naprawdę ważne i wartościowe w życiu, co nadaje kształt istotom ludzkim, co jest dowodem na to, że się żyło. Wracają też do niego wspomnienia związane z jego rodzicami, pierwszą miłością, najlepszym przyjacielem, a także z kotami: Sałatkiem i jego obecnym współlokatorem Kapustkiem.

Refleksyjna, pełna emocji i filozoficzno-egzystencjalnych przemyśleń lektura (ze szczyptą magii i humoru). Oprawa miękka, klejona. Polecam.

Fragment książki: https://wuj.pl/ksiazka/a-gdyby-tak-ze-swiata-zniknely-koty